Aktualności

Przeszczep aktem miłości

19.08.2005

Transplantologia wzbudza kontrowersje. Ale jednocześnie aż 75 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju wykonuje się za mało przeszczepów. Transplantacja jest często dla chorego jedynym ratunkiem. Jeden dawca może uratować życie sześciu osobom.

Ponad połowa Polaków chciałaby wiedzieć więcej na temat przeszczepów. To właśnie brak informacji jest przyczyną obaw i uprzedzeń wobec problemu transplantacji narządów. To dlatego główną bolączką polskiej transplantologii jest brak organów do przeszczepów. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP w maju tego roku wykazały, że 84 proc. z nas deklaruje gotowość do oddania swoich narządów bliskiej osobie. Jednocześnie 87 proc. badanych zgodziłoby się na przeszczep organu, aby uratować swoje życie, a 80 proc. chciałoby w ten sposób swoje życie przedłużyć.

 Więcej >

"Oświadczenia woli" w Warszawie

18.08.2005

Informujemy, że osoby z Warszawy, które chcą otrzymać oryginalny druk „Oświadczenia woli” w ramach prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie akcji mogą zgłaszać się do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. ul. Lindleya 4 w Warszawie. Sekretariat jest czynny w godzinach od 8 do 16.

Druk otrzymają bezpłatnie

 Więcej >

Szukamy zwolenników naszej akcji...

14.08.2005

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” nawiąże współpracę z przychodniami lub innymi punktami opieki medycznej w zakresie akcji „Oświadczenia woli”. Nasz system wysyłania na prośby internautów druczków, powoli staje się niewydolny w obliczu tak dużej ilości próśb.

Chętnie nawiążemy kontakt z przychodniami, z dużych miast, które zgodziłyby się rozdawać nasze „Oświadczenia woli”. My ze swej strony nagłaśnialibyśmy w mediach adresy tych placówek.

Chętnych prosimy o kontakt na adres stowarzyszenie@przeszczep.pl

 Więcej >

Kolejna Mama po przeszczepie wątroby

13.08.2005

Nasza koleżanka Renata Fijałkowska,która została poddana transplantacji wątroby 23 maja 2002 w Szpitalu Dzieciatka Jezus. urodziła zdrową córkę ZOSIĘ Fijalkowską

Dziecko przyszło na świat 15 lipca takze w Szpitalu Dzieciatka Jezus, ważyła 2600 g, mierzyła 52 cm, 10 pkt APGAR.

Podczas ciąży czułam się wspaniale - mówi Renata Fiałkowska - wyniki wątrobowe przez calą ciaze byly bardzo dobre. Za Waszym posrednictwem chcialabym zyczyc powodzenia wszystkim przyszlym rodzicom po przeszczepie.

 Więcej >

Po raz pierwszy sklonowano psa

06.08.2005

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka - znalazł się, po wielu niepowodzeniach, w gronie sklonowanych zwierząt. Autorami sukcesu są naukowcy z Korei Południowej - informuje najnowsze wydanie tygodnika "Nature".

 Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu uzyskali w wyniku klonowania dwa szczeniaki charta afgańskiego z dwóch samic. Ale jeden z nich zdechł po 22 dniach z powodu zapalenia płuc.

 Więcej >

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej chrząstki stawowej

06.08.2005

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej, czyli wyhodowanej z komórek pobranych od samego pacjenta, chrząstki stawowej za pomocą metody małoinwazyjnej przeprowadzono w miniona środę w prywatnej klinice sportowej w Żorach (Śląskie).

 24 maja tego roku, podczas zabiegu rekonstrukcji więzadła kolanowego 46-letniego pacjenta, pobrano z jego stawu kolanowego niewielką ilość komórek chrząstki stawowej. Następnie w pojemniku ze sterylnym płynem odżywczym przesłano je do laboratorium we Włoszech, gdzie zaczęto je rozmnażać, co jest niemożliwe w fizjologicznych warunkach.

 Więcej >

GW o nadużyciach w Stowarzyszeniu Diabetyków

02.08.2005
Gazeta Wyborcza zarzuca prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, że nadużywa swojej pozycji, korzystając z wyjazdów, noclegów i drogich prezentów finansowanych przez firmy farmaceutyczne produkujące leki dla chorych na cukrzycę.  Więcej >

300 odbiorców biuletyn elektronicznego

31.07.2005

Dziś zarejestrował się w naszym serwisie trzysetny odbiorca biuletynu informacyjnego. Cieszy nas, że tak chętnie zagladacie Państwo na nasze strony.

Od wielu miesięcy statystyki pokazują liczbę ponad 10 tyś. odwiedzin miesięcznie.

Przypominamy, że od niedawna na stronach www.przeszczep.pl funkcjonuje FORMUM, ktore chcielibyśmy aby zaczęło życ swoim własnym życiem. Zapraszamy do odwiedzenia forum.

 Więcej >

Komunikat dla członków Stowarzyszenia

30.07.2005

W poniedziałek 1 sierpnia do wszystkich członków Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" wysłana zostaje przesyłka z programem i kartą zgłoszenia uczestnictwa w VI Zjeździe Stowarzyszenia Rokitno 2005.

Przymominamy także o powinności opłacenia składki rocznej w wysokosci 20 zł lub jej wielokrotności.

 Więcej >

Decyzja na NIE...

26.07.2005

W maju tego roku informowaliśmy Państwa o planowanej inwestycji adaptacji budynku w miejscowości Skwierzyna na Centrum Pomocy Psychologicznej Osób po przeszczepie.

Po długich analizach i wstępnych kosztorysach odstąpilismy od  tego projektu. Aktualnie poszukujemy innej lokalizacji na terenie kraju.

 Więcej >

Prosimy o wyrozumiałość....

26.07.2005

W ciągu kilku ostatnich dni Telewizja Polska w swoich programach informacyjnych poinformowała o naszej akcji rozdawania "Oświadczenia woli".

W kilkanaście godzin po programie na nasz adres internetowy wpłynęło blisko 3 tysiące listow z prośbą o przesłanie druczków. Wydrukowanie z komputera adresów, pakowanie, adresowanie kopert potrwa kilka dni. Prosimy więc o cierpliwość....

 Więcej >

NOWY TERMIN ZJAZDU STOWARZYSZENIA ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE

14.07.2005

Jak już wcześniej informowaliśmy uległ zmianie termin VI Zjazdu Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

NOWY TERMIN : 4 - 7 października 2005. Rokitno woj. lubuskie

Przyjazd w dniu 4 października (wtorek)- pierwszy posiłek kolacja

Wyjazd w dniu 7 października (piątek)po śniadaniu.

Tradycyjnie organizator zapewnia autokar na trasie Warszawa - Poznań - Rokitno - Poznań - Warszawa. oraz autokar na trasie Szczecin - Gorzow -Rokitno - Gorzów - Szczecin

Na Stronie VI Zjazd zamieszczono wszestkie szczegóły

 

 Więcej >

Przeszczep na cukrzycę

13.07.2005

Japońscy lekarze wyleczyli cukrzycę u młodej kobiety, przeszczepiając jej komórki trzustki od matki. Trzy miesiące później obie kobiety czują się dobrze, nie muszą przyjmować zastrzyków z insuliną - pisze na swych stronach internetowych magazyn "Lancet".

To trzeci tego typu przeszczep na świecie i zarazem pierwszy, który zakończył się sukcesem.

Japońscy chirurdzy usunęli połowę trzustki u matki 27-letniej pacjentki, wyizolowali z niej tak zwane komórki beta, które produkują insulinę, po czym wstrzyknęli je do wątroby pacjentki. Tym samym wątroba przejęła funkcje trzustki. Istniały obawy, że matka dziewczyny zachoruje na cukrzycę, bo jej zmniejszona o połowę trzustka nie będzie w stanie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny, ale nic takiego się nie stało.

(RMF)

 Więcej >

75% Polaków twierdzi, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało

13.07.2005

75% Polaków uważa, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało. Jednocześnie 78% badanych twierdzi, że za mało jest informacji o przeszczepach – wynika z przeprowadzonych w maju badań niezależnego ośrodka badań opinii publicznej TNS OBOP.

Ponad połowa (56%) Polaków chciałaby więcej wiedzieć o przeszczepach - domaga się informacji w mediach oraz uruchomienia ogólnopolskiego programu edukacyjnego czy infolinii. 46% sądzi, że aby zwiększyć liczbę takich zabiegów, należy wpłynąć na sposób myślenia ludzi, tradycję, obyczaje i wierzenia.

Brak informacji na temat przeszczepów jest też przyczyną powszechnych obaw. Aż 70% Polaków obawia się utraty życia przy przeszczepianiu narządów. Z przeprowadzonych badań opinii publicznej wynika, obok pozytywnego stosunku, również brak wiedzy Polaków na temat przeszczepów.

 Więcej >

Spotkania w ramach programu "Otwarte Ministerstwo" (Zdrowia)

04.07.2005

Już drugie spotkanie Ministra Zdrowia z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi pacjentów w ramach programu „Otwarte Ministerstwo” odbędzie się w dniu 13 lipca 2005 roku.

Proponowany program spotkania: Główne problemy w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia z perspektywy pacjentów

Pierwsze spotkanie mialo miejsce w dniu 6.06.br i środowisko osób po transplantacji reprezentowali - Magdalena Kozuchowska ze Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" oraz Zbigniew Bujak z Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Poniżej prezentujemy stenogramy z ich wypowiedziami podczas spotkania...

 Więcej >

Coś z ciebie we mnie

01.07.2005

Temat tabu, do tego obarczony niewiedzą - tak wygląda nasza świadomość dotycząca transplantologii. A społeczna ważność zagadnienia rośnie. Tylko w 2003 roku w Polsce wykonano ponad 1300 zabiegów przeszczepienia organów od zmarłych dawców. Lekarze nie mają wątpliwości - takich operacji będzie coraz więcej.

Transplantologia budzi kontrowersje. Może nie takie jak aborcja czy eutanazja, ale jednak. Nie brak osób wierzących, które nie wyobrażają sobie, że po śmierci ich wątroba, nerka czy serce trafi do organizmu kogoś innego. Tak jakby fragmentaryzacja narządów mogła zepsuć duszę... Kościół katolicki nie potępia przeszczepów, a lekarze twierdzą, że często są one jedynym ratunkiem dla życia.

W Polsce mówi się o tym niewiele. Bardzo powoli przekonujemy się do noszenia przy sobie tzw. oświadczeń woli - pisemnych deklaracji ze zgodą na pobranie organów po śmierci. Może byłoby inaczej, gdyby więcej osób wiedziało, że po przeszczepie można wrócić do normalnego życia. A że tak jest - przekonują nasi rozmówcy.

 Więcej >

Nowe pochodzenie baypassów

30.06.2005

Naukowcy wyhodowali ludzkie naczynie krwionośne z własnych komórek pacjenta. Dzięki temu będzie można uniknąć odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu. Problemem w tego typu transplantologii jest brak możliwości wykorzystania naczyń pacjenta i możliwa reakcja immunologiczna przeciwko tym sztucznym.

Hodowla naczyń krwionośnych z własnych komórek ma zastosowanie głównie u starszych osób z chorobami układu krążenia, u których potrzebne jest założenie bypassów (by pass - pomost naczyniowy, wszczepione operacyjnie naczynie poboczne omijające niedrożną tętnicę), a ich własne naczynia nie mogą być wykorzystane.

 Więcej >

94 i ani centymetra wiecej !

30.06.2005

Na podstawie obwodu talii można oszacować ryzyko wystąpienia cukrzycy u mężczyzny!

Jak to możliwe? Otóż od dawna znana jest zależność pomiędzy otyłością typu jabłkowego (zwanq również „męską", w której nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach brzucha) a występowaniem cukrzycy typu 2.

Amerykańscy naukowcy zadali sobie trud i poszukali „obwodu krytycznego", po którego osiągnięciu zagrożenie cukrzycą gwałtownie wzrasta.

 Więcej >

LUBUSKIE Sami nie chcemy być dawcami i nie pozwalamy na to krewnym

30.06.2005

Przeszczep jest miłością  - Gazeta Lubuska

Kościół katolicki po raz pierwszy oficjalnie poparł transplantacje. Może dzięki temu więcej śmiertelnie chorych osób doczeka się przeszczepu. Dziś nasz region jest na szarym końcu w liczbie pobranych narządów.

Książeczkę „Kościół a transplantacja" wydało Stowarzyszenia „Życie po prze-szczepie". To pierwsza publikacja z oficjalnym przyzwoleniem władz Kościoła na druk. Niedługo dotrze ona do kościołów.

- Jan Paweł II popierał przeszczepy, a polski Kościół przez lata nabierał wody w usta - twierdzi Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia. - Może wreszcie to się zmieni. Teraz śmiertelnie chorzy umierają, bo nie mogą się doczekać nowego serca, wątroby, nerki...

To dlatego, że jest niewielu dawców. Pobraniu narządów sprzeciwiają się rodziny zmarłych.

Za długa droga

Waldemar Gwozdowski, lekarz z OIOM-u w Gorzowie podkreśla, że przez Lubuskie nie przebiega wiele tras szybkiego ruchu. Tymczasem często dawcami są ofiary wypadków z urazem głowy. - Bywa, że pacjentów w bardzo ciężkim stanie odsyłamy do większych ośrodków - mówi. - Staramy się wtedy ratować ich za wszelką cenę, a nie myśleć o pobieraniu narządów. W Lubuskiem, w porównaniu z innymi województwami, bardzo rzadko pobierane są narządy. Dlaczego? - Prawo tego od nas nie wymaga, ale my bez zgody rodziny nie pobierzemy narządów - mówi ordynator oddziału intensywnej terapii w Nowej Soli Dariusz Konieczny. - W innych województwach często na taką zgodę nie czekają. I mają więcej dawców.

 Więcej >

Przestroga przed ciągłym zadawaniem pytania : Gdzie sprzedać nerkę...

30.06.2005

Odpłatne pobieranie narządów jest w Polsce zabronione prawem i karalne.

 Za pobrane od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich komórki, tkanki i narządy nie można żądać ani przyjmować zapłaty lub innej korzyści majątkowej. Zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów pobrania, przechowywania, transportu, przetwarzania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, pobranych od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich, nie jest zapłatą i nie stanowi korzyści .

Karą grzywny do 5.000 zł. jest zagrożony każdy kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepiania.

Natomiast każdy kto w celu uzyskania korzyści majątkowej nabywa lub zbywa cudze komórki, tkanki i narządy, pośredniczy w ich nabyciu lub zbyciu bądź bierze udział w przeszczepianiu pozyskanych wbrew przepisom ustawy komórek, tkanek lub narządu, pochodzących od żywego człowieka lub ze zwłok ludzkich, polega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 Więcej >
1 2 3 ... 46 47 48 49 50 ... 54 55 56
Projektowanie stron SSI