Aktualności

"Wrzesień-październik najlepszym czasem na szczepienie"

28.09.2005
Porozumienie Zielonogórskie, skupiające głównie lekarzy rodzinnych, rozpoczęło w 14 województwach kampanię "Walka z grypą"; w najbliższych miesiącach będą rozwieszane plakaty i rozdawane ulotki, zachęcające do szczepień ochronnych przeciw grypie. Szczepienia te są odpłatne.  Więcej >

Nie zabieraj serca do nieba

15.09.2005

Iwona Boratyn, (ig, tnt, ms)  15.09.2005

 

Co roku umierają setki chorych, dla których nie znalazł się dawca serca, nerki, płuc. Tak nie musi być, jeśli nie będziemy egoistami i pozwolimy, by zdrowe organy po naszej śmierci mogły komuś uratować życie.

Ciągle zbyt dużo osób sprzeciwia się oddaniu narządów po śmierci. W trudnych chwilach żałoby rodzina zmarłego nie zdaje sobie sprawy, że sprzeciwiając się pobraniu tkanek czy narządów odbiera komuś życie. Często powodem takich decyzji jest przekonanie, że zmarły nie powinien stanąć przed Bogiem bez serca.

- W ciągu ostatnich 15 lat w Skarżysku-Kamiennej, gdzie pracowałem było zaledwie 8 pobrań do przeszczepów. W ubiegłym roku na 300 oczekujących w świętokrzyskim tylko 42 przeszło transplantację, ale nie było żadnych pobrań narządów w naszym regionie. Dawcy pochodzili z innych województw - mówi dr Dariusz Węgrzyn, konsultant wojewódzki ds. anestezjologii i intensywnej terapii. W tym roku pierwszy raz od trzech lat w Sandomierzu znalazł się dawca narządów.

 Więcej >

Preparaty z witaminą B szkodzą pacjentom chorym na serce

14.09.2005

To zaskakujące odkrycie zostało zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologii, który odbywa się w Sztokholmie.

W ciągu ostatnich 15 lat pojawiło się wiele doniesień mówiących o tym, że witaminy z grupy B - takie jak kwas foliowy czy witamina B6 - mogą zapobiegać zawałowi serca lub udarowi mózgu. Badacze wiązali to ze zdolnością tych związków do obniżania poziomu homocysteiny we krwi.

Zainspirowani doniesieniami na ten temat naukowcy z Norwegii sprawdzali, czy zażywanie wysokich dawek witamin B może chronić pacjentów po zawale serca przed ponownym zawałem lub udarem mózgu.

W tym celu przeprowadzili badania w grupie 3 tys. 749 pacjentów, którzy przeszli zawał i których poddano standardowej terapii po zawale. Ponadto, pacjentów losowo przydzielono do jednej z czterech grup - jedna zażywała przez ponad 3 lata 40 miligramów witaminy B6 dziennie, druga - przyjmowała 0,8 mg kwasu foliowego, trzecia - obydwie witaminy, a czwarta - pigułkę z placebo

I co sie okazało ?

 Więcej >

Oliwa z oliwek łagodzi ból i stany zapalne

13.09.2005

Związek zawarty w tłoczonej na zimno oliwie z oliwek ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne - zaobserwowali amerykańscy naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. Zidentyfikowany przez nich związek, który nazwali oleokantalem, ma działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Na trop oleokantalu badacze wpadli przypadkiem. Prowadzącego badania Gary'ego Beauchampa z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii zaintrygował fakt, że oliwa z pierwszego tłoczenia oliwek na zimno (tzw. extra virgin) powoduje specyficzne podrażnienie tylnej ścianki gardła, podobnie do ibuprofenu. Beauchamp odnotował to w czasie wizyty na Sycylii.

 Więcej >

Białko sojowe chroni wątrobę cukrzyków

11.09.2005

Już wcześniejsze wyniki badań wskazywały, że dieta bogata w białko soi obniża produkcję tłuszczów i poprawia skuteczność działania insuliny, która jest znacznie obniżona w cukrzycy typu II.

W związku z tym naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk Medycznych i Żywności w Meksyku zbadali, czy białko soi może chronić wątrobę cukrzyków przed stłuszczeniem.

 Więcej >

ŻYCIE ZA ŻYCIE

06.09.2005

Izabela Zdolińska - Żyjmy Dłuzej

Teoretycznie wiemy, że oddanie narządu po śmierci ratuje inne życie. Ale gdy jesteśmy pytani, czy chcielibyśmy, by zostały pobrane możliwe do wykorzystania narządy od kogoś nam bliskiego, budzą się wątpliwości.

Dowiesz się:

  • Kto moze być dawcą narządu ?
  • Jak długo czeka się na przeszczep ?
  • Czym jesy śmierć mózgu ?
  • Kiedy lekarz moze pobrać narząd ?
 Więcej >

Nie zabieraj serca do nieba

05.09.2005

Słowo Polskie, Gazeta Wrocławska z 19 sierpnia 2005 - ELŻBIETA GUZOWSKA

Zastanów się. Może warto zrobić to, co bohater naszego tekstu

Dominik Laska, 28-letni konstruktor z Wrocławia, nosi w portfelu papierek nie większy niż karta do bankomatu. Dzięki niemu może uratować komuś życie

Oprócz Dominika taki papier - deklarację, że w razie nagłej śmierci ten, kto go nosi, zgadza się, by jego narządy pobrano do przeszczepów - ma zawsze przy sobie 35 tyś. Polaków. „Nie zabieraj swoich narządów i tkanek do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tutaj" - to międzynarodowe hasło widnieje na druczku. Rozprowadzaniem oświadczeń dwa lata temu zajęło się stowarzyszenie „Życie po przeszczepie". Jego prezes Krzysztof Pijarowski zapowiada kolejny etap akcji - w przyszłym roku stowa-rzyszenie chce rozdać 15 tyś. bezpłatnych silikonowych bransoletek. Mają również być oświadczeniem woli, tyle że noszonym na przegubie.

 Więcej >

Tekst nowej ustawy na stronych www.przeszczep.pl

25.08.2005

Kilka dni temu Prezydent RP podpisał nowa ustawę z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Ustawa ta zastąpi dotychczas obowiązująca z roku 1995.

Pełen tekst ustawy znajduje się na naszych stronach w rozdziale DAWSTWO - Regulacje prawne kliknij

 Więcej >

Przeszczep aktem miłości

19.08.2005

Transplantologia wzbudza kontrowersje. Ale jednocześnie aż 75 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju wykonuje się za mało przeszczepów. Transplantacja jest często dla chorego jedynym ratunkiem. Jeden dawca może uratować życie sześciu osobom.

Ponad połowa Polaków chciałaby wiedzieć więcej na temat przeszczepów. To właśnie brak informacji jest przyczyną obaw i uprzedzeń wobec problemu transplantacji narządów. To dlatego główną bolączką polskiej transplantologii jest brak organów do przeszczepów. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP w maju tego roku wykazały, że 84 proc. z nas deklaruje gotowość do oddania swoich narządów bliskiej osobie. Jednocześnie 87 proc. badanych zgodziłoby się na przeszczep organu, aby uratować swoje życie, a 80 proc. chciałoby w ten sposób swoje życie przedłużyć.

 Więcej >

"Oświadczenia woli" w Warszawie

18.08.2005

Informujemy, że osoby z Warszawy, które chcą otrzymać oryginalny druk „Oświadczenia woli” w ramach prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie akcji mogą zgłaszać się do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. ul. Lindleya 4 w Warszawie. Sekretariat jest czynny w godzinach od 8 do 16.

Druk otrzymają bezpłatnie

 Więcej >

Szukamy zwolenników naszej akcji...

14.08.2005

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” nawiąże współpracę z przychodniami lub innymi punktami opieki medycznej w zakresie akcji „Oświadczenia woli”. Nasz system wysyłania na prośby internautów druczków, powoli staje się niewydolny w obliczu tak dużej ilości próśb.

Chętnie nawiążemy kontakt z przychodniami, z dużych miast, które zgodziłyby się rozdawać nasze „Oświadczenia woli”. My ze swej strony nagłaśnialibyśmy w mediach adresy tych placówek.

Chętnych prosimy o kontakt na adres stowarzyszenie@przeszczep.pl

 Więcej >

Kolejna Mama po przeszczepie wątroby

13.08.2005

Nasza koleżanka Renata Fijałkowska,która została poddana transplantacji wątroby 23 maja 2002 w Szpitalu Dzieciatka Jezus. urodziła zdrową córkę ZOSIĘ Fijalkowską

Dziecko przyszło na świat 15 lipca takze w Szpitalu Dzieciatka Jezus, ważyła 2600 g, mierzyła 52 cm, 10 pkt APGAR.

Podczas ciąży czułam się wspaniale - mówi Renata Fiałkowska - wyniki wątrobowe przez calą ciaze byly bardzo dobre. Za Waszym posrednictwem chcialabym zyczyc powodzenia wszystkim przyszlym rodzicom po przeszczepie.

 Więcej >

Po raz pierwszy sklonowano psa

06.08.2005

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka - znalazł się, po wielu niepowodzeniach, w gronie sklonowanych zwierząt. Autorami sukcesu są naukowcy z Korei Południowej - informuje najnowsze wydanie tygodnika "Nature".

 Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu uzyskali w wyniku klonowania dwa szczeniaki charta afgańskiego z dwóch samic. Ale jeden z nich zdechł po 22 dniach z powodu zapalenia płuc.

 Więcej >

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej chrząstki stawowej

06.08.2005

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej, czyli wyhodowanej z komórek pobranych od samego pacjenta, chrząstki stawowej za pomocą metody małoinwazyjnej przeprowadzono w miniona środę w prywatnej klinice sportowej w Żorach (Śląskie).

 24 maja tego roku, podczas zabiegu rekonstrukcji więzadła kolanowego 46-letniego pacjenta, pobrano z jego stawu kolanowego niewielką ilość komórek chrząstki stawowej. Następnie w pojemniku ze sterylnym płynem odżywczym przesłano je do laboratorium we Włoszech, gdzie zaczęto je rozmnażać, co jest niemożliwe w fizjologicznych warunkach.

 Więcej >

GW o nadużyciach w Stowarzyszeniu Diabetyków

02.08.2005
Gazeta Wyborcza zarzuca prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, że nadużywa swojej pozycji, korzystając z wyjazdów, noclegów i drogich prezentów finansowanych przez firmy farmaceutyczne produkujące leki dla chorych na cukrzycę.  Więcej >

300 odbiorców biuletyn elektronicznego

31.07.2005

Dziś zarejestrował się w naszym serwisie trzysetny odbiorca biuletynu informacyjnego. Cieszy nas, że tak chętnie zagladacie Państwo na nasze strony.

Od wielu miesięcy statystyki pokazują liczbę ponad 10 tyś. odwiedzin miesięcznie.

Przypominamy, że od niedawna na stronach www.przeszczep.pl funkcjonuje FORMUM, ktore chcielibyśmy aby zaczęło życ swoim własnym życiem. Zapraszamy do odwiedzenia forum.

 Więcej >

Komunikat dla członków Stowarzyszenia

30.07.2005

W poniedziałek 1 sierpnia do wszystkich członków Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" wysłana zostaje przesyłka z programem i kartą zgłoszenia uczestnictwa w VI Zjeździe Stowarzyszenia Rokitno 2005.

Przymominamy także o powinności opłacenia składki rocznej w wysokosci 20 zł lub jej wielokrotności.

 Więcej >

Decyzja na NIE...

26.07.2005

W maju tego roku informowaliśmy Państwa o planowanej inwestycji adaptacji budynku w miejscowości Skwierzyna na Centrum Pomocy Psychologicznej Osób po przeszczepie.

Po długich analizach i wstępnych kosztorysach odstąpilismy od  tego projektu. Aktualnie poszukujemy innej lokalizacji na terenie kraju.

 Więcej >

Prosimy o wyrozumiałość....

26.07.2005

W ciągu kilku ostatnich dni Telewizja Polska w swoich programach informacyjnych poinformowała o naszej akcji rozdawania "Oświadczenia woli".

W kilkanaście godzin po programie na nasz adres internetowy wpłynęło blisko 3 tysiące listow z prośbą o przesłanie druczków. Wydrukowanie z komputera adresów, pakowanie, adresowanie kopert potrwa kilka dni. Prosimy więc o cierpliwość....

 Więcej >

NOWY TERMIN ZJAZDU STOWARZYSZENIA ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE

14.07.2005

Jak już wcześniej informowaliśmy uległ zmianie termin VI Zjazdu Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

NOWY TERMIN : 4 - 7 października 2005. Rokitno woj. lubuskie

Przyjazd w dniu 4 października (wtorek)- pierwszy posiłek kolacja

Wyjazd w dniu 7 października (piątek)po śniadaniu.

Tradycyjnie organizator zapewnia autokar na trasie Warszawa - Poznań - Rokitno - Poznań - Warszawa. oraz autokar na trasie Szczecin - Gorzow -Rokitno - Gorzów - Szczecin

Na Stronie VI Zjazd zamieszczono wszestkie szczegóły

 

 Więcej >
1 2 3 ... 46 47 48 49 50 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI