Aktualności

ŻYCIE ZA ŻYCIE

06.09.2005

Izabela Zdolińska - Żyjmy Dłuzej

Teoretycznie wiemy, że oddanie narządu po śmierci ratuje inne życie. Ale gdy jesteśmy pytani, czy chcielibyśmy, by zostały pobrane możliwe do wykorzystania narządy od kogoś nam bliskiego, budzą się wątpliwości.

Dowiesz się:

  • Kto moze być dawcą narządu ?
  • Jak długo czeka się na przeszczep ?
  • Czym jesy śmierć mózgu ?
  • Kiedy lekarz moze pobrać narząd ?
 Więcej >

Nie zabieraj serca do nieba

05.09.2005

Słowo Polskie, Gazeta Wrocławska z 19 sierpnia 2005 - ELŻBIETA GUZOWSKA

Zastanów się. Może warto zrobić to, co bohater naszego tekstu

Dominik Laska, 28-letni konstruktor z Wrocławia, nosi w portfelu papierek nie większy niż karta do bankomatu. Dzięki niemu może uratować komuś życie

Oprócz Dominika taki papier - deklarację, że w razie nagłej śmierci ten, kto go nosi, zgadza się, by jego narządy pobrano do przeszczepów - ma zawsze przy sobie 35 tyś. Polaków. „Nie zabieraj swoich narządów i tkanek do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tutaj" - to międzynarodowe hasło widnieje na druczku. Rozprowadzaniem oświadczeń dwa lata temu zajęło się stowarzyszenie „Życie po przeszczepie". Jego prezes Krzysztof Pijarowski zapowiada kolejny etap akcji - w przyszłym roku stowa-rzyszenie chce rozdać 15 tyś. bezpłatnych silikonowych bransoletek. Mają również być oświadczeniem woli, tyle że noszonym na przegubie.

 Więcej >

Tekst nowej ustawy na stronych www.przeszczep.pl

25.08.2005

Kilka dni temu Prezydent RP podpisał nowa ustawę z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Ustawa ta zastąpi dotychczas obowiązująca z roku 1995.

Pełen tekst ustawy znajduje się na naszych stronach w rozdziale DAWSTWO - Regulacje prawne kliknij

 Więcej >

Przeszczep aktem miłości

19.08.2005

Transplantologia wzbudza kontrowersje. Ale jednocześnie aż 75 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju wykonuje się za mało przeszczepów. Transplantacja jest często dla chorego jedynym ratunkiem. Jeden dawca może uratować życie sześciu osobom.

Ponad połowa Polaków chciałaby wiedzieć więcej na temat przeszczepów. To właśnie brak informacji jest przyczyną obaw i uprzedzeń wobec problemu transplantacji narządów. To dlatego główną bolączką polskiej transplantologii jest brak organów do przeszczepów. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP w maju tego roku wykazały, że 84 proc. z nas deklaruje gotowość do oddania swoich narządów bliskiej osobie. Jednocześnie 87 proc. badanych zgodziłoby się na przeszczep organu, aby uratować swoje życie, a 80 proc. chciałoby w ten sposób swoje życie przedłużyć.

 Więcej >

"Oświadczenia woli" w Warszawie

18.08.2005

Informujemy, że osoby z Warszawy, które chcą otrzymać oryginalny druk „Oświadczenia woli” w ramach prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie akcji mogą zgłaszać się do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. ul. Lindleya 4 w Warszawie. Sekretariat jest czynny w godzinach od 8 do 16.

Druk otrzymają bezpłatnie

 Więcej >

Szukamy zwolenników naszej akcji...

14.08.2005

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” nawiąże współpracę z przychodniami lub innymi punktami opieki medycznej w zakresie akcji „Oświadczenia woli”. Nasz system wysyłania na prośby internautów druczków, powoli staje się niewydolny w obliczu tak dużej ilości próśb.

Chętnie nawiążemy kontakt z przychodniami, z dużych miast, które zgodziłyby się rozdawać nasze „Oświadczenia woli”. My ze swej strony nagłaśnialibyśmy w mediach adresy tych placówek.

Chętnych prosimy o kontakt na adres stowarzyszenie@przeszczep.pl

 Więcej >

Kolejna Mama po przeszczepie wątroby

13.08.2005

Nasza koleżanka Renata Fijałkowska,która została poddana transplantacji wątroby 23 maja 2002 w Szpitalu Dzieciatka Jezus. urodziła zdrową córkę ZOSIĘ Fijalkowską

Dziecko przyszło na świat 15 lipca takze w Szpitalu Dzieciatka Jezus, ważyła 2600 g, mierzyła 52 cm, 10 pkt APGAR.

Podczas ciąży czułam się wspaniale - mówi Renata Fiałkowska - wyniki wątrobowe przez calą ciaze byly bardzo dobre. Za Waszym posrednictwem chcialabym zyczyc powodzenia wszystkim przyszlym rodzicom po przeszczepie.

 Więcej >

Po raz pierwszy sklonowano psa

06.08.2005

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka - znalazł się, po wielu niepowodzeniach, w gronie sklonowanych zwierząt. Autorami sukcesu są naukowcy z Korei Południowej - informuje najnowsze wydanie tygodnika "Nature".

 Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu uzyskali w wyniku klonowania dwa szczeniaki charta afgańskiego z dwóch samic. Ale jeden z nich zdechł po 22 dniach z powodu zapalenia płuc.

 Więcej >

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej chrząstki stawowej

06.08.2005

Pierwszy w Polsce przeszczep autologicznej, czyli wyhodowanej z komórek pobranych od samego pacjenta, chrząstki stawowej za pomocą metody małoinwazyjnej przeprowadzono w miniona środę w prywatnej klinice sportowej w Żorach (Śląskie).

 24 maja tego roku, podczas zabiegu rekonstrukcji więzadła kolanowego 46-letniego pacjenta, pobrano z jego stawu kolanowego niewielką ilość komórek chrząstki stawowej. Następnie w pojemniku ze sterylnym płynem odżywczym przesłano je do laboratorium we Włoszech, gdzie zaczęto je rozmnażać, co jest niemożliwe w fizjologicznych warunkach.

 Więcej >

GW o nadużyciach w Stowarzyszeniu Diabetyków

02.08.2005
Gazeta Wyborcza zarzuca prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, że nadużywa swojej pozycji, korzystając z wyjazdów, noclegów i drogich prezentów finansowanych przez firmy farmaceutyczne produkujące leki dla chorych na cukrzycę.  Więcej >

300 odbiorców biuletyn elektronicznego

31.07.2005

Dziś zarejestrował się w naszym serwisie trzysetny odbiorca biuletynu informacyjnego. Cieszy nas, że tak chętnie zagladacie Państwo na nasze strony.

Od wielu miesięcy statystyki pokazują liczbę ponad 10 tyś. odwiedzin miesięcznie.

Przypominamy, że od niedawna na stronach www.przeszczep.pl funkcjonuje FORMUM, ktore chcielibyśmy aby zaczęło życ swoim własnym życiem. Zapraszamy do odwiedzenia forum.

 Więcej >

Komunikat dla członków Stowarzyszenia

30.07.2005

W poniedziałek 1 sierpnia do wszystkich członków Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" wysłana zostaje przesyłka z programem i kartą zgłoszenia uczestnictwa w VI Zjeździe Stowarzyszenia Rokitno 2005.

Przymominamy także o powinności opłacenia składki rocznej w wysokosci 20 zł lub jej wielokrotności.

 Więcej >

Decyzja na NIE...

26.07.2005

W maju tego roku informowaliśmy Państwa o planowanej inwestycji adaptacji budynku w miejscowości Skwierzyna na Centrum Pomocy Psychologicznej Osób po przeszczepie.

Po długich analizach i wstępnych kosztorysach odstąpilismy od  tego projektu. Aktualnie poszukujemy innej lokalizacji na terenie kraju.

 Więcej >

Prosimy o wyrozumiałość....

26.07.2005

W ciągu kilku ostatnich dni Telewizja Polska w swoich programach informacyjnych poinformowała o naszej akcji rozdawania "Oświadczenia woli".

W kilkanaście godzin po programie na nasz adres internetowy wpłynęło blisko 3 tysiące listow z prośbą o przesłanie druczków. Wydrukowanie z komputera adresów, pakowanie, adresowanie kopert potrwa kilka dni. Prosimy więc o cierpliwość....

 Więcej >

NOWY TERMIN ZJAZDU STOWARZYSZENIA ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE

14.07.2005

Jak już wcześniej informowaliśmy uległ zmianie termin VI Zjazdu Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

NOWY TERMIN : 4 - 7 października 2005. Rokitno woj. lubuskie

Przyjazd w dniu 4 października (wtorek)- pierwszy posiłek kolacja

Wyjazd w dniu 7 października (piątek)po śniadaniu.

Tradycyjnie organizator zapewnia autokar na trasie Warszawa - Poznań - Rokitno - Poznań - Warszawa. oraz autokar na trasie Szczecin - Gorzow -Rokitno - Gorzów - Szczecin

Na Stronie VI Zjazd zamieszczono wszestkie szczegóły

 

 Więcej >

Przeszczep na cukrzycę

13.07.2005

Japońscy lekarze wyleczyli cukrzycę u młodej kobiety, przeszczepiając jej komórki trzustki od matki. Trzy miesiące później obie kobiety czują się dobrze, nie muszą przyjmować zastrzyków z insuliną - pisze na swych stronach internetowych magazyn "Lancet".

To trzeci tego typu przeszczep na świecie i zarazem pierwszy, który zakończył się sukcesem.

Japońscy chirurdzy usunęli połowę trzustki u matki 27-letniej pacjentki, wyizolowali z niej tak zwane komórki beta, które produkują insulinę, po czym wstrzyknęli je do wątroby pacjentki. Tym samym wątroba przejęła funkcje trzustki. Istniały obawy, że matka dziewczyny zachoruje na cukrzycę, bo jej zmniejszona o połowę trzustka nie będzie w stanie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny, ale nic takiego się nie stało.

(RMF)

 Więcej >

75% Polaków twierdzi, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało

13.07.2005

75% Polaków uważa, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało. Jednocześnie 78% badanych twierdzi, że za mało jest informacji o przeszczepach – wynika z przeprowadzonych w maju badań niezależnego ośrodka badań opinii publicznej TNS OBOP.

Ponad połowa (56%) Polaków chciałaby więcej wiedzieć o przeszczepach - domaga się informacji w mediach oraz uruchomienia ogólnopolskiego programu edukacyjnego czy infolinii. 46% sądzi, że aby zwiększyć liczbę takich zabiegów, należy wpłynąć na sposób myślenia ludzi, tradycję, obyczaje i wierzenia.

Brak informacji na temat przeszczepów jest też przyczyną powszechnych obaw. Aż 70% Polaków obawia się utraty życia przy przeszczepianiu narządów. Z przeprowadzonych badań opinii publicznej wynika, obok pozytywnego stosunku, również brak wiedzy Polaków na temat przeszczepów.

 Więcej >

Spotkania w ramach programu "Otwarte Ministerstwo" (Zdrowia)

04.07.2005

Już drugie spotkanie Ministra Zdrowia z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi pacjentów w ramach programu „Otwarte Ministerstwo” odbędzie się w dniu 13 lipca 2005 roku.

Proponowany program spotkania: Główne problemy w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia z perspektywy pacjentów

Pierwsze spotkanie mialo miejsce w dniu 6.06.br i środowisko osób po transplantacji reprezentowali - Magdalena Kozuchowska ze Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" oraz Zbigniew Bujak z Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Poniżej prezentujemy stenogramy z ich wypowiedziami podczas spotkania...

 Więcej >

Coś z ciebie we mnie

01.07.2005

Temat tabu, do tego obarczony niewiedzą - tak wygląda nasza świadomość dotycząca transplantologii. A społeczna ważność zagadnienia rośnie. Tylko w 2003 roku w Polsce wykonano ponad 1300 zabiegów przeszczepienia organów od zmarłych dawców. Lekarze nie mają wątpliwości - takich operacji będzie coraz więcej.

Transplantologia budzi kontrowersje. Może nie takie jak aborcja czy eutanazja, ale jednak. Nie brak osób wierzących, które nie wyobrażają sobie, że po śmierci ich wątroba, nerka czy serce trafi do organizmu kogoś innego. Tak jakby fragmentaryzacja narządów mogła zepsuć duszę... Kościół katolicki nie potępia przeszczepów, a lekarze twierdzą, że często są one jedynym ratunkiem dla życia.

W Polsce mówi się o tym niewiele. Bardzo powoli przekonujemy się do noszenia przy sobie tzw. oświadczeń woli - pisemnych deklaracji ze zgodą na pobranie organów po śmierci. Może byłoby inaczej, gdyby więcej osób wiedziało, że po przeszczepie można wrócić do normalnego życia. A że tak jest - przekonują nasi rozmówcy.

 Więcej >

Nowe pochodzenie baypassów

30.06.2005

Naukowcy wyhodowali ludzkie naczynie krwionośne z własnych komórek pacjenta. Dzięki temu będzie można uniknąć odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu. Problemem w tego typu transplantologii jest brak możliwości wykorzystania naczyń pacjenta i możliwa reakcja immunologiczna przeciwko tym sztucznym.

Hodowla naczyń krwionośnych z własnych komórek ma zastosowanie głównie u starszych osób z chorobami układu krążenia, u których potrzebne jest założenie bypassów (by pass - pomost naczyniowy, wszczepione operacyjnie naczynie poboczne omijające niedrożną tętnicę), a ich własne naczynia nie mogą być wykorzystane.

 Więcej >
1 2 3 ... 46 47 48 49 50 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI