Aktualności

Przeszczep na cukrzycę

13.07.2005

Japońscy lekarze wyleczyli cukrzycę u młodej kobiety, przeszczepiając jej komórki trzustki od matki. Trzy miesiące później obie kobiety czują się dobrze, nie muszą przyjmować zastrzyków z insuliną - pisze na swych stronach internetowych magazyn "Lancet".

To trzeci tego typu przeszczep na świecie i zarazem pierwszy, który zakończył się sukcesem.

Japońscy chirurdzy usunęli połowę trzustki u matki 27-letniej pacjentki, wyizolowali z niej tak zwane komórki beta, które produkują insulinę, po czym wstrzyknęli je do wątroby pacjentki. Tym samym wątroba przejęła funkcje trzustki. Istniały obawy, że matka dziewczyny zachoruje na cukrzycę, bo jej zmniejszona o połowę trzustka nie będzie w stanie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny, ale nic takiego się nie stało.

(RMF)

 Więcej >

75% Polaków twierdzi, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało

13.07.2005

75% Polaków uważa, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało. Jednocześnie 78% badanych twierdzi, że za mało jest informacji o przeszczepach – wynika z przeprowadzonych w maju badań niezależnego ośrodka badań opinii publicznej TNS OBOP.

Ponad połowa (56%) Polaków chciałaby więcej wiedzieć o przeszczepach - domaga się informacji w mediach oraz uruchomienia ogólnopolskiego programu edukacyjnego czy infolinii. 46% sądzi, że aby zwiększyć liczbę takich zabiegów, należy wpłynąć na sposób myślenia ludzi, tradycję, obyczaje i wierzenia.

Brak informacji na temat przeszczepów jest też przyczyną powszechnych obaw. Aż 70% Polaków obawia się utraty życia przy przeszczepianiu narządów. Z przeprowadzonych badań opinii publicznej wynika, obok pozytywnego stosunku, również brak wiedzy Polaków na temat przeszczepów.

 Więcej >

Spotkania w ramach programu "Otwarte Ministerstwo" (Zdrowia)

04.07.2005

Już drugie spotkanie Ministra Zdrowia z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi pacjentów w ramach programu „Otwarte Ministerstwo” odbędzie się w dniu 13 lipca 2005 roku.

Proponowany program spotkania: Główne problemy w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia z perspektywy pacjentów

Pierwsze spotkanie mialo miejsce w dniu 6.06.br i środowisko osób po transplantacji reprezentowali - Magdalena Kozuchowska ze Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" oraz Zbigniew Bujak z Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Poniżej prezentujemy stenogramy z ich wypowiedziami podczas spotkania...

 Więcej >

Coś z ciebie we mnie

01.07.2005

Temat tabu, do tego obarczony niewiedzą - tak wygląda nasza świadomość dotycząca transplantologii. A społeczna ważność zagadnienia rośnie. Tylko w 2003 roku w Polsce wykonano ponad 1300 zabiegów przeszczepienia organów od zmarłych dawców. Lekarze nie mają wątpliwości - takich operacji będzie coraz więcej.

Transplantologia budzi kontrowersje. Może nie takie jak aborcja czy eutanazja, ale jednak. Nie brak osób wierzących, które nie wyobrażają sobie, że po śmierci ich wątroba, nerka czy serce trafi do organizmu kogoś innego. Tak jakby fragmentaryzacja narządów mogła zepsuć duszę... Kościół katolicki nie potępia przeszczepów, a lekarze twierdzą, że często są one jedynym ratunkiem dla życia.

W Polsce mówi się o tym niewiele. Bardzo powoli przekonujemy się do noszenia przy sobie tzw. oświadczeń woli - pisemnych deklaracji ze zgodą na pobranie organów po śmierci. Może byłoby inaczej, gdyby więcej osób wiedziało, że po przeszczepie można wrócić do normalnego życia. A że tak jest - przekonują nasi rozmówcy.

 Więcej >

Nowe pochodzenie baypassów

30.06.2005

Naukowcy wyhodowali ludzkie naczynie krwionośne z własnych komórek pacjenta. Dzięki temu będzie można uniknąć odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu. Problemem w tego typu transplantologii jest brak możliwości wykorzystania naczyń pacjenta i możliwa reakcja immunologiczna przeciwko tym sztucznym.

Hodowla naczyń krwionośnych z własnych komórek ma zastosowanie głównie u starszych osób z chorobami układu krążenia, u których potrzebne jest założenie bypassów (by pass - pomost naczyniowy, wszczepione operacyjnie naczynie poboczne omijające niedrożną tętnicę), a ich własne naczynia nie mogą być wykorzystane.

 Więcej >

94 i ani centymetra wiecej !

30.06.2005

Na podstawie obwodu talii można oszacować ryzyko wystąpienia cukrzycy u mężczyzny!

Jak to możliwe? Otóż od dawna znana jest zależność pomiędzy otyłością typu jabłkowego (zwanq również „męską", w której nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach brzucha) a występowaniem cukrzycy typu 2.

Amerykańscy naukowcy zadali sobie trud i poszukali „obwodu krytycznego", po którego osiągnięciu zagrożenie cukrzycą gwałtownie wzrasta.

 Więcej >

LUBUSKIE Sami nie chcemy być dawcami i nie pozwalamy na to krewnym

30.06.2005

Przeszczep jest miłością  - Gazeta Lubuska

Kościół katolicki po raz pierwszy oficjalnie poparł transplantacje. Może dzięki temu więcej śmiertelnie chorych osób doczeka się przeszczepu. Dziś nasz region jest na szarym końcu w liczbie pobranych narządów.

Książeczkę „Kościół a transplantacja" wydało Stowarzyszenia „Życie po prze-szczepie". To pierwsza publikacja z oficjalnym przyzwoleniem władz Kościoła na druk. Niedługo dotrze ona do kościołów.

- Jan Paweł II popierał przeszczepy, a polski Kościół przez lata nabierał wody w usta - twierdzi Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia. - Może wreszcie to się zmieni. Teraz śmiertelnie chorzy umierają, bo nie mogą się doczekać nowego serca, wątroby, nerki...

To dlatego, że jest niewielu dawców. Pobraniu narządów sprzeciwiają się rodziny zmarłych.

Za długa droga

Waldemar Gwozdowski, lekarz z OIOM-u w Gorzowie podkreśla, że przez Lubuskie nie przebiega wiele tras szybkiego ruchu. Tymczasem często dawcami są ofiary wypadków z urazem głowy. - Bywa, że pacjentów w bardzo ciężkim stanie odsyłamy do większych ośrodków - mówi. - Staramy się wtedy ratować ich za wszelką cenę, a nie myśleć o pobieraniu narządów. W Lubuskiem, w porównaniu z innymi województwami, bardzo rzadko pobierane są narządy. Dlaczego? - Prawo tego od nas nie wymaga, ale my bez zgody rodziny nie pobierzemy narządów - mówi ordynator oddziału intensywnej terapii w Nowej Soli Dariusz Konieczny. - W innych województwach często na taką zgodę nie czekają. I mają więcej dawców.

 Więcej >

Przestroga przed ciągłym zadawaniem pytania : Gdzie sprzedać nerkę...

30.06.2005

Odpłatne pobieranie narządów jest w Polsce zabronione prawem i karalne.

 Za pobrane od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich komórki, tkanki i narządy nie można żądać ani przyjmować zapłaty lub innej korzyści majątkowej. Zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów pobrania, przechowywania, transportu, przetwarzania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, pobranych od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich, nie jest zapłatą i nie stanowi korzyści .

Karą grzywny do 5.000 zł. jest zagrożony każdy kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepiania.

Natomiast każdy kto w celu uzyskania korzyści majątkowej nabywa lub zbywa cudze komórki, tkanki i narządy, pośredniczy w ich nabyciu lub zbyciu bądź bierze udział w przeszczepianiu pozyskanych wbrew przepisom ustawy komórek, tkanek lub narządu, pochodzących od żywego człowieka lub ze zwłok ludzkich, polega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 Więcej >

Światowy Dzień Dawstwa Organów i Transplantacji

28.06.2005

Dnia 14 października 2005 r., w Genewie, pod patronatem Rady Europy, zorganizowany zostanie Siódmy Europejski Międzynarodowy Dzień Transplantacji i Dawstwa Organów.

Spotkanie to odbędzie się w przeddzień konferencji ESOT ( Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Organów, European Society of Organ Transplantation), a gromadzić będzie nie tylko osoby zawodowo trudniące się transplantacją, ale także przedstawicieli rządów i organizacji pacjentów.

Planuje się ustanowienie podczas tego spotkania PIERWSZEGO ŚWIATOWEGO DNIA DAWSTWA ORGANÓW I TRANSPLANTACJI, w którym to dniu zostanie symbolicznie potwierdzona rezolucja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pt. ,,Transplantacja ludzkich narządów i tkanek’’. Rezolucja ta zachęca rządy do regulacji, poparcia i promocji problemów dawstwa organów. Została zatwierdzona jednomyślnie przez 192 państwa dnia 22 maja 2004 roku podczas 57 Światowego Zgromadzenia WHO.

 Więcej >

Jonah Lomu wraca na boisko

23.06.2005

Najpopularniejszy rugbista świata Jonah Lomu, który przez ostatnie dwa lata nie mógł uprawiać sportu z powodu zapalenia kłębuszkowego nerek, podpisał dwuletni kontrakt z nowozelandzką drużyną North Harbour.

Po raz pierwszy , po chorobie,wybiegł na boisko 4 czerwca. Zagrał w pokazowym meczu zorganizowanym dla upamiętnienia kapitana reprezentacji Anglii Martina Johnsona.

"Świadomość, że będę mógł znowu wybiec na boisko jest dla mnie jak piękny sen" - powiedział najlepiej opłacany swego czasu rugbista w świecie. Jonah Lomu pod koniec lipca 2004 roku przeszedł transplantację nerki. Jeden z najsłynniejszych skrzydłowych świata od blisko dziesięciu lat cierpiał na schorzenie pracy nerek powodujące przedostawanie się do moczu zbyt dużej ilości białka.

 Więcej >

Biuro Programowe TVP

23.06.2005
Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź TVP w sprawie włączenia się do Kampanii Społecznej na Rzecz Transplantacji organizowanej przez Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie"  Więcej >

Bezdech senny może uszkadzać wątrobę

22.06.2005

Odmiana bezdechu sennego (czyli zaburzeń oddychania w czasie snu) może podnosić ryzyko uszkodzenia wątroby.

Jak donoszą badacze z Francji, chodzi tu o najbardziej rozpowszechnioną odmianę bezdechu - tzw. bezdech senny pochodzenia zaporowego. Jest on związany z okresowym zapadaniem się górnych dróg oddechowych w czasie snu, co powoduje częste zatrzymania oddechu (ponad 30 razy w ciągu jednej nocy), które mogą prowadzić do niedotlenienia krwi.

Badacze ze Szpitala św. Antoniego w Paryżu, zaobserwowali, że osoby cierpiące na ciężką postać zaporowego bezdechu sennego mają też większe ryzyko uszkodzenia wątroby. Chodzi tu o tzw. stłuszczenie wątroby, czyli zwiększone odkładanie w niej tłuszczu, które może prowadzić do zwłóknienia tkanek, a później do marskości a nawet raka wątroby.

 

 Więcej >

Nasz list do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia

21.06.2005

19 czerwca 2005 r Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" wystosowało pismo do Pana Prezesa Michała Kamińskiego z Centrali NFZ w sprawie przesunięcia leczenia antywirusowego osób po przeszczepach wątroby ( i nie tylko) do innych ośrodków niż Przychodnie Transplantacyjne.

W wyniku takich przesunięć pacjenci po transplantacji nie są leczeni. W tej sytuacji mówienie o dostępności do leków jest zwykłym nadużyciem!

 

 Więcej >

Kontrola w NFZ

21.06.2005

Ministerstwo Zdrowia sprawdza, czy Narodowy Fundusz Zdrowia prawidłowo wywiązuje się z obowiązku realizacji programów leczenia immunosupresyjnego po przeszczepach i leczenia hormonem wzrostu. O problemach z dostępem do tych świadczeń donosili pacjenci i media.

Od 13 do 17 czerwca trwa kontrola w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczy ona przygotowania i przeprowadzenia postępowania konkursowego oraz realizacji programów obejmujących leczenie immunosupresyjne po przeszczepach oraz leczenie hormonem wzrostu. Fundusz zajmuje się realizacją tych programów dopiero od stycznia tego roku, wcześniej były one finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia w ramach świadczeń wysokospecjalistycznych.

Od początku tego roku do resortu zdrowia napływają liczne skargi pacjentów o ograniczeniu bądź przerwach w dostępie do tych świadczeń. O problemach tych informowały także media. Minister zdrowia Marek Balicki interweniował już w tej sprawie u Rady NFZ, ostatecznie jednak zdecydował o wszczęciu kontroli.

 Więcej >

FORUM

19.06.2005
Działa już FORUM dla internautów naszego serwisu.

 Na początek wprowadziliśmy trzy wątki:

  • Spotkania i kontakty.
  • Problemy i dobre strony naszych ośrodków transplantacyjnych oraz przychodni transplantacyjnych. 
  • Diety i porady kulinarne

Jezeli macie pomysły na kolejne tematy główne napiszcie....

 Więcej >

Komórki macierzyste mogą uratować wątrobę. Testy nowej metody rozpoczęły się w londyńskim szpitalu - donosi Rzeczpospolita

18.06.2005

Dzięki komórkom macierzystym pobranym ze szpiku kostnego dorosłego człowieka można będzie zahamować, a nawet wyleczyć marskość wątroby uważają lekarze z londyńskiego Hammersmith Hospital. Właśnie tam rozpoczęły się jedne z pierwszych na świecie testów na ludziach nowatorskiej metody regeneracji tego organu.

Do pierwszego etapu prób wytypowano pięciu pacjentów. Badania mają sprawdzić przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania komórek macierzystych w regeneracji wątroby. Skuteczność zostanie oceniona później w testach, w których weźmie udział większa grupa pacjentów.

 Więcej >

Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one są potrzebne wyłącznie tu na ziemi! - Ruszyła Akcja w Małopolsce

18.06.2005

W dniu 15 czerwca 2005 roku rozpoczęła się kampania edukacyjno - społeczna prowadzona przez Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Trasnplantologii CM UJ pod patronatem Małopolskiego Oddziału NFZ.

Jej celem jest zwiększenie ilości osób, które zgodzą się być dawcami w naszym regionie, pozyskaniu akceptacji społecznej i podkreśleniu pozytywnego stosunku mediów do problemów nowoczesnej transplantologii.

 Więcej >

WZW typu B i C - wybrane doniesienia naukowe

13.06.2005

W dziale CHOROBA - WĄTROBA dodaliśmy rozdział WZW typu B i C - wybrane doniesienia naukowe / materiał dla lekarzy. Jest to elektroniczna wersja książeczki wydanej przez firmę Roche z opracowanymi materiałami,z konferencji w Bostonie (29.10 - 02.11.2004).

Pozycję polecamy lekarzom i studentom medycyny kliknij na link http://www.przeszczep.pl/main/a/temat/id/116

 Więcej >

Czy wiesz, że...?

13.06.2005

• W roku 2005 wypada 15 rocznica odkrycia wirusa zapalenia wątroby typu C

• Oset może być wykorzystany w alternatywnym i uzupełniającym leczeni przewlekłego WZW C. Sylimarin, wyciąg z octu (Sylibum marianum), chroni wątrobę przed uszkodzeniem, także spowodowanym przez wirusy. Skuteczność tej metody leczenia nie została jednak w pełni potwierdzona.

• Aktywność AlAT jest wyższa u mężczyzn niż u kobiet - jednak prawidłowa aktywność A1AT nie oznacza stanu zdrowia.

• WHO uznało przewlekłe WZW B za drugi po tytoniu najgroźniejszy karcynogen

• Zapalenie wątroby typu B jest odpowiedzialne za 60-80% przypadków raka wątroby na świecie.

 Więcej >

Centrum Pomocy Psychologicznej - c.d. odpowiedź Starosty Międzyrzeckiego

13.06.2005
Otrzymalismy odpowiedź Starosty Międzyrzeckiego na nasze pismo z prośbą o pozyskanie budynku pod przyszłe Centrum Pomocy Psychologicznej w Skwierzynie. Pełna treść pisma kliknij link: http://www.przeszczep.pl/main/a/tekst/id/429  Więcej >
1 2 3 ... 47 48 49 50 51 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI