Aktualności

Światowy Dzień Dawstwa Organów i Transplantacji

28.06.2005

Dnia 14 października 2005 r., w Genewie, pod patronatem Rady Europy, zorganizowany zostanie Siódmy Europejski Międzynarodowy Dzień Transplantacji i Dawstwa Organów.

Spotkanie to odbędzie się w przeddzień konferencji ESOT ( Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Organów, European Society of Organ Transplantation), a gromadzić będzie nie tylko osoby zawodowo trudniące się transplantacją, ale także przedstawicieli rządów i organizacji pacjentów.

Planuje się ustanowienie podczas tego spotkania PIERWSZEGO ŚWIATOWEGO DNIA DAWSTWA ORGANÓW I TRANSPLANTACJI, w którym to dniu zostanie symbolicznie potwierdzona rezolucja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pt. ,,Transplantacja ludzkich narządów i tkanek’’. Rezolucja ta zachęca rządy do regulacji, poparcia i promocji problemów dawstwa organów. Została zatwierdzona jednomyślnie przez 192 państwa dnia 22 maja 2004 roku podczas 57 Światowego Zgromadzenia WHO.

 Więcej >

Jonah Lomu wraca na boisko

23.06.2005

Najpopularniejszy rugbista świata Jonah Lomu, który przez ostatnie dwa lata nie mógł uprawiać sportu z powodu zapalenia kłębuszkowego nerek, podpisał dwuletni kontrakt z nowozelandzką drużyną North Harbour.

Po raz pierwszy , po chorobie,wybiegł na boisko 4 czerwca. Zagrał w pokazowym meczu zorganizowanym dla upamiętnienia kapitana reprezentacji Anglii Martina Johnsona.

"Świadomość, że będę mógł znowu wybiec na boisko jest dla mnie jak piękny sen" - powiedział najlepiej opłacany swego czasu rugbista w świecie. Jonah Lomu pod koniec lipca 2004 roku przeszedł transplantację nerki. Jeden z najsłynniejszych skrzydłowych świata od blisko dziesięciu lat cierpiał na schorzenie pracy nerek powodujące przedostawanie się do moczu zbyt dużej ilości białka.

 Więcej >

Biuro Programowe TVP

23.06.2005
Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź TVP w sprawie włączenia się do Kampanii Społecznej na Rzecz Transplantacji organizowanej przez Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie"  Więcej >

Bezdech senny może uszkadzać wątrobę

22.06.2005

Odmiana bezdechu sennego (czyli zaburzeń oddychania w czasie snu) może podnosić ryzyko uszkodzenia wątroby.

Jak donoszą badacze z Francji, chodzi tu o najbardziej rozpowszechnioną odmianę bezdechu - tzw. bezdech senny pochodzenia zaporowego. Jest on związany z okresowym zapadaniem się górnych dróg oddechowych w czasie snu, co powoduje częste zatrzymania oddechu (ponad 30 razy w ciągu jednej nocy), które mogą prowadzić do niedotlenienia krwi.

Badacze ze Szpitala św. Antoniego w Paryżu, zaobserwowali, że osoby cierpiące na ciężką postać zaporowego bezdechu sennego mają też większe ryzyko uszkodzenia wątroby. Chodzi tu o tzw. stłuszczenie wątroby, czyli zwiększone odkładanie w niej tłuszczu, które może prowadzić do zwłóknienia tkanek, a później do marskości a nawet raka wątroby.

 

 Więcej >

Nasz list do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia

21.06.2005

19 czerwca 2005 r Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" wystosowało pismo do Pana Prezesa Michała Kamińskiego z Centrali NFZ w sprawie przesunięcia leczenia antywirusowego osób po przeszczepach wątroby ( i nie tylko) do innych ośrodków niż Przychodnie Transplantacyjne.

W wyniku takich przesunięć pacjenci po transplantacji nie są leczeni. W tej sytuacji mówienie o dostępności do leków jest zwykłym nadużyciem!

 

 Więcej >

Kontrola w NFZ

21.06.2005

Ministerstwo Zdrowia sprawdza, czy Narodowy Fundusz Zdrowia prawidłowo wywiązuje się z obowiązku realizacji programów leczenia immunosupresyjnego po przeszczepach i leczenia hormonem wzrostu. O problemach z dostępem do tych świadczeń donosili pacjenci i media.

Od 13 do 17 czerwca trwa kontrola w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczy ona przygotowania i przeprowadzenia postępowania konkursowego oraz realizacji programów obejmujących leczenie immunosupresyjne po przeszczepach oraz leczenie hormonem wzrostu. Fundusz zajmuje się realizacją tych programów dopiero od stycznia tego roku, wcześniej były one finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia w ramach świadczeń wysokospecjalistycznych.

Od początku tego roku do resortu zdrowia napływają liczne skargi pacjentów o ograniczeniu bądź przerwach w dostępie do tych świadczeń. O problemach tych informowały także media. Minister zdrowia Marek Balicki interweniował już w tej sprawie u Rady NFZ, ostatecznie jednak zdecydował o wszczęciu kontroli.

 Więcej >

FORUM

19.06.2005
Działa już FORUM dla internautów naszego serwisu.

 Na początek wprowadziliśmy trzy wątki:

  • Spotkania i kontakty.
  • Problemy i dobre strony naszych ośrodków transplantacyjnych oraz przychodni transplantacyjnych. 
  • Diety i porady kulinarne

Jezeli macie pomysły na kolejne tematy główne napiszcie....

 Więcej >

Komórki macierzyste mogą uratować wątrobę. Testy nowej metody rozpoczęły się w londyńskim szpitalu - donosi Rzeczpospolita

18.06.2005

Dzięki komórkom macierzystym pobranym ze szpiku kostnego dorosłego człowieka można będzie zahamować, a nawet wyleczyć marskość wątroby uważają lekarze z londyńskiego Hammersmith Hospital. Właśnie tam rozpoczęły się jedne z pierwszych na świecie testów na ludziach nowatorskiej metody regeneracji tego organu.

Do pierwszego etapu prób wytypowano pięciu pacjentów. Badania mają sprawdzić przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania komórek macierzystych w regeneracji wątroby. Skuteczność zostanie oceniona później w testach, w których weźmie udział większa grupa pacjentów.

 Więcej >

Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one są potrzebne wyłącznie tu na ziemi! - Ruszyła Akcja w Małopolsce

18.06.2005

W dniu 15 czerwca 2005 roku rozpoczęła się kampania edukacyjno - społeczna prowadzona przez Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Trasnplantologii CM UJ pod patronatem Małopolskiego Oddziału NFZ.

Jej celem jest zwiększenie ilości osób, które zgodzą się być dawcami w naszym regionie, pozyskaniu akceptacji społecznej i podkreśleniu pozytywnego stosunku mediów do problemów nowoczesnej transplantologii.

 Więcej >

WZW typu B i C - wybrane doniesienia naukowe

13.06.2005

W dziale CHOROBA - WĄTROBA dodaliśmy rozdział WZW typu B i C - wybrane doniesienia naukowe / materiał dla lekarzy. Jest to elektroniczna wersja książeczki wydanej przez firmę Roche z opracowanymi materiałami,z konferencji w Bostonie (29.10 - 02.11.2004).

Pozycję polecamy lekarzom i studentom medycyny kliknij na link http://www.przeszczep.pl/main/a/temat/id/116

 Więcej >

Czy wiesz, że...?

13.06.2005

• W roku 2005 wypada 15 rocznica odkrycia wirusa zapalenia wątroby typu C

• Oset może być wykorzystany w alternatywnym i uzupełniającym leczeni przewlekłego WZW C. Sylimarin, wyciąg z octu (Sylibum marianum), chroni wątrobę przed uszkodzeniem, także spowodowanym przez wirusy. Skuteczność tej metody leczenia nie została jednak w pełni potwierdzona.

• Aktywność AlAT jest wyższa u mężczyzn niż u kobiet - jednak prawidłowa aktywność A1AT nie oznacza stanu zdrowia.

• WHO uznało przewlekłe WZW B za drugi po tytoniu najgroźniejszy karcynogen

• Zapalenie wątroby typu B jest odpowiedzialne za 60-80% przypadków raka wątroby na świecie.

 Więcej >

Centrum Pomocy Psychologicznej - c.d. odpowiedź Starosty Międzyrzeckiego

13.06.2005
Otrzymalismy odpowiedź Starosty Międzyrzeckiego na nasze pismo z prośbą o pozyskanie budynku pod przyszłe Centrum Pomocy Psychologicznej w Skwierzynie. Pełna treść pisma kliknij link: http://www.przeszczep.pl/main/a/tekst/id/429  Więcej >

75% Polaków twierdzi, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało

10.06.2005

75% Polaków uważa, że przeszczepów w Polsce wykonuje się za mało. Jednocześnie 78% badanych twierdzi, że za mało jest informacji o przeszczepach – wynika z przeprowadzonych w maju badań niezależnego ośrodka badań opinii publicznej TNS OBOP na zlecenie firmy IVAX.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że Polacy chętnie zgodziliby się na wykorzystanie swoich narządów dla uratowania życia. Aż 84% z nich pomogłoby w ten sposób bliskiej osobie, 73% członkowi dalszej rodziny, tylko 6% mniej osobie znajomej, a 62% osobie zupełnie nieznanej. Badani równie chętnie skorzystaliby z takiej pomocy oferowanej przez innych. Aż 87% zgodziłaby się, aby w ten sposób uratować swoje zagrożone życie, prawie 80% chciałaby przedłużyć swoje życie poprzez wszczepienie czyjegoś narządu, a 77% uważa, że taki zabieg poprawiłby ich stan zdrowia.

 Więcej >

"Podziel się życiem" artykuł Renaty Krzyszkowskiej w PRZEWODNIKU KATOLICKIM

09.06.2005
Na przeszczep narządu czeka w kolejce prawie dwa tysiące Polaków. Niektórzy po kilka lat, bo brakuje dawców. W 2004 r. do biura koordynacji Poltransplantu w Warszawie wpłynęło 696 zgłoszeń potencjalnych zmarłych dawców narządów. W 134 przypadkach nie doszło do pobrania głównie z powodu sprzeciwu rodziny zmarłego. Wielu z tych, którzy się nie doczekali na nowy organ, np. nerkę lub wątrobę, pomóc mógłby przeszczep od żywego dawcy. Niestety, takie przeszczepy to w Polsce rzadkość. W ubiegłym roku przeprowadzono ich w naszym kraju tylko 40. Przeszczepiono 22 nerki i 18 wątrób. Dla przykładu w USA połowa wszystkich przeszczepionych nerek to dar krewnych i przyjaciół.  Więcej >

VII Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego pt.:"Postępy w Hepatologii"

08.06.2005

W dniach od 5 do 7 czerwca br w Mikołajkach na Mazurach odbyła się VII Konferencja Naukowo – Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego pt.: „Postępy w Hepatologii”.

Wiodącym tematem Koferencji była tematyka zwiazana z transplantacją wątroby i zakażeniami wirusowymi.

 Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "Życie po przeszczepie", podobnie jak na Zjeździe Transplantologów, miało swoje stoisko, na którym wystawiono materiały i publikacje w tym książkę "Kościół a Transplantacja" oraz kwartalnik "Www.przeszczep.pl"

Zobacz zdjęcia:

 Więcej >

Kościół za transplantacjami - z portalu Interia PL

01.06.2005

Czy to prawda, że nosi ksiądz biskup w dokumentach oświadczenie, że zgadza się na pobranie narządów w razie śmierci? - zapytała "Gazeta Lubuska" ks. Adama Dyczkowskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

"Tak" - odpowiedział biskup. "Najpierw taką notatkę miałem w starym, książeczkowym prawie jazdy. Teraz w portfelu noszę oryginalny druk, który ktoś mi podarował. Podarowanie śmiertelnie chorej osobie swoich narządów jest wspaniałym dowodem miłości bliźniego" - dodał hierarcha. Większym może już być tylko oddanie za kogoś życia. Powinniśmy wszyscy o tym pamiętać".

 Więcej >

Dieta śródziemnomorska wydłuża życie

01.06.2005
Stosowanie diety śródziemnomorskiej może wydłużyć życie - podaje serwis "EurekAlert". Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się spożyciem dużej ilości warzyw, owoców i produktów zbożowych oraz w mniejszym stopniu - ryb. Redukuje natomiast jedzenie produktów mlecznych i mięsnych, oraz picie alkoholu (co najwyżej wina). Istotnie jest korzystanie z tłuszczy nienasyconych, np. oliwy z oliwek, wykluczając zupełnie tłuszcze nasycone. Więcej >

POMOC FINANSOWA DLA ZUZI

31.05.2005

Od dwóch miesięcy Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" prowadzi akcje pomocy finansowej leczenia naczyniaka u rocznej ZUZI HAŁUSZCZAK.

Matka Zuzi Edyta Hałuszczak jest pierwsza w Polsce kobietą,która urodziła po przeszczepie wątroby dziecko. Był nim dziś już 7 letni Bartek. Rok temu na świat przyszła Zuzia, która cierpi na rozległy naczyniak i jest leczony za pomocą chemioterapii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Ciagłe dojazdy i pobyt z dzieckiem na dwutygodniowych cyklach leczenia stanowi obciążenie finansowe ponad siły naszej koleżanki. Z inicjatywą pozyskania funduszy wystąpił ojciec Edyty, emerytowany górnik z Jastrzębia. Stwowarzyszenie otworzyło specjalne podkonto i prowadzi rozliczenia wydatkowanych sum ofiarodawców a nastepnie przedstawi im szczegółowe sprawozdanie.

Jeżeli zechcecie Państwo włączyć sie do akcji podajemy konto bankowe: 84 1500 1416 1214 1002 0191 0000 Kredyt Bank S.A. o/ Gorzów Wlkp. z dopiskiem DLA ZUZI Ponizej prezentujemy listę insytucji, które już włączyły się do akcji.

 Więcej >

Zaszczep się przed wyjazdem

26.05.2005

Rusza kolejna edycja akcji „Zaszczep się przed wyjazdem”. Jej celem jest przypomnienie, że planując wyjazd, powinniśmy również pomyśleć o profilaktyce chorób zakaźnych i skorzystać z możliwości szczepień ochronnych.

Wakacje to czas relaksu i zasłużonego odpoczynku. Rocznie w kraju i za granicą wypoczywa 18,6 mln Polaków. Wielu z nas pozostanie nad Bałtykiem lub wyjedzie w Tatry, inni nad Morze Śródziemne, a spora grupa wybierze dalekie egzotyczne podróże. Rzadko zdajemy sobie sprawę z zagrożeń zdrowotnych jakie na nas czyhają.

Co zrobić, by z wakacyjnego wyjazdu przywieźć tylko pamiątki i cudowne wspomnienia?

Pierwszym krokiem do pełnego bezpieczeństwa są szczepienia ochronne. Przede wszystkim przeciwko tzw. żółtaczce pokarmowej (WZW typu A) i wszczepiennej (WZW typu B). Przed obydwoma rodzajami wirusa uodporni nas szczepionka skojarzona. Dzięki niej możemy być pewni, że przez długie lata nic nam nie grozi. A wyjazdy - te bliskie i te najbardziej egzotyczne - staną się tylko czystą przyjemnością.

 Więcej >

Centrum Pomocy Psychologicznej dla osób przed i po przeszczepie organu.

25.05.2005

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie postanowiło podjąć wyzwanie utworzenia Centrum Pomocy Psychologicznej dla osób przed i po przeszczepie organu a także dla pacjentów poddanych terapii antywirusowej HBV i HCV. Wierzymy także, że uda się nam zrelizować również program przekwalifikowania zawodowego pacjentów po przeszczepie, tak by część z nich mogła w pełni powrócić do życia w społeczeństwie ludzi zdrowych.

Więcej szczegółów a także aktualna korespondencja w sprawie Centrum, galeria zdjęć w dziale Centrum Pomocy Psychologicznej.

Zwracamy się do wszystkich , którzy w jakikolwiek sposób są nam w tym trudnym wyzwaniu pomóc - o kontakt z nami pod adresem stowarzyszenie@przeszczep.pl lub tel. 095 7170 874

 Więcej >
1 2 3 ... 47 48 49 50 51 ... 54 55 56
Projektowanie stron SSI