Aktualności

„Zostań w grze!” Terminy i miejsca bezpłatnych badań

19.05.2005

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie godziny pobrania krwi pod odpowiednim numerem telefonu. Pozwoli to Państwu uniknąć kolejek .

 Wrocław,     od 31. maja do wyczerpania puli bezpłatnych badań Centrum Medicover ul. Grabiszyńska 165 Tel. 0-71 781-81-44/46 Pobrania po uprzednim zarejestrowaniu telefonicznym

Poznań, od 2. czerwca do wyczerpania puli bezpłatnych badań Centrum Medicover ul. Serbska 11 Tel. 0-61 827-62 00/11/12/13 Pobrania po uprzednim zarejestrowaniu telefonicznym

Kraków, od 7. czerwca do wyczerpania puli bezpłatnych badań Centrum Medicover ul. Rakowicka 7 Tel. 0-12 616-10-00 Pobrania po uprzednim zarejestrowaniu telefonicznym

Bydgoszcz, od 9. czerwca do wyczerpania puli bezpłatnych badań Praktyka Lekarza Rodzinnego Dr Krzysztof Buczkowski Ul. M. Skłodowskiej-Curie 9 Tel. 0-52 346 08 01/ 02 Pobrania w godz. 7.30 – 10

Warszawa, od 14. czerwca do wyczerpania puli bezpłatnych badań Centrum Medicover Punkt pobrań - ul. Dzika 4 Tel. 0-22 95-96 Pobrania po uprzednim zarejestrowaniu telefonicznym

 Więcej >

Co o tym sądzicie ?

18.05.2005

Rodzi się pomysł utworzenia "centralnego" ośrodka zajęć psychologicznych dla osób po przeszczepach organów.

Dla wielu osób przejście transplantacji staje się poważnym problemem psychologicznym. Nie zawsze uzyskują oni należytą pomoc w swoich rodzinach a polskie ośrodki transplantacyjne pomimo znakomitych wyników w zakresie przeszczepów są dalekie od dalszego prowadzenia swoich pacjentów w zakresie psychologicznym.

W ośrodku takim oprócz zajęć z psychologami moglibyśmy proponować przekwalifikowanie się zawodowe by osoby, które ze względu na charakter swojej dotychczasowej pracy mogły powrócić do czynnego życia zawodowego w nowym zawodzie nie wymagającym większego wysiłu fizycznego czy stresu.

Prosimy o Wasze opinie na ten temat czy warto rozpocząć starania o taki ośrodek.

Obiekt przewidziany jest na 35 miejsc z pełnym zapleczem żywieniowym.Wymaga oczywiscie remontu ale co najwazniejsze jest w dyspozycji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Międzyrzeczu. Sam obiekt znajduje się w Skwierzynie , woj. lubuskie

 Więcej >

Rusza ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna pod hasłem „Zostań w grze"

16.05.2005

Zbadaj się! Zostań w grze!

W czerwcu 2005 roku będzie można wykonać bezpłatny test na obecność we krwi wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Badania zorganizowane zostaną w pięciu miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy oraz Warszawie. W ich trakcie zostanie przebadanych kilka tysięcy osób.

Bezpłatne badania są kolejnym etapem ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pod hasłem: "Zostań w grze!". Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z WZW C zwanym przez ekspertów "dżumą XXI wieku". W jej ramach organizowane są akcje, które mają skłonić możliwie szeroką grupę osób do przebadania się na obecność wirusa typu C.

Rozpoczęciu badań w poszczególnych miastach towarzyszyć będą happeningi. Osoby w strojach sędziów piłki nożnej rozdadzą przechodniom żółte kartki. Znajdzie się na nich informacja o chorobie, grupach ryzyka oraz apel o przebadanie się pod kątem zarażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus).

 Więcej >

Nowi konsultanci medyczni.

16.05.2005

Spełniając prośby wielu internautów o włączenie do panelu konsultantów specjalistów z zakresu transplantacji nerki z satysfakcją informujemy, że od dziś naszymi nowymi konsultantami są:

Pani prof. dr hab. Magdalena Durlik wybitny specjalista w zakrsie nefrologii i transplantacja nerki. Kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Instytutu Transplantologii w Warszawie ul. Nowogrodzka 59

oraz dr n.med. Roman Ostapowicz. Zca Ordynatora Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji Akademii Medycznej w Białymstoku. Operator przeszczepów nerki.

Kolejnym konsultantem medycznym z dziedziny transplantacji wątroby u dzieci zgodził się zostać prof. dr hab. med. Piotr Kaliciński Kierownik: Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów IP-CZD

 Więcej >

Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" na Miedzynarodowym Kongrsie PTT

16.05.2005

W dniach 12-14 maja, w Wiśle, odbył się VII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Po raz pierwszy na Kongrsie PTT zaistniało stowarzyszenie pacjentów po przeszczepie.

Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" miało swoje stoisko, na którym zaprezentowano pierwsy tom Biblioteki Wiedzy o Transplantacji - broszurę ks. dr Grzegorza Kniazia "Kosciół a Transplantacja.

 

 Więcej >

Insulina do wdychania ma się pojawić w ciągu roku

11.05.2005

Insulina przyjmowana za pomocą inhalatora - tak jak leki na astmę - ma się pojawić na rynku w ciągu roku - obiecują brytyjscy naukowcy.

Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której poziom cukru (glukozy) we krwi jest nieprawidłowo podwyższony. Z cukrzycą typu I mamy do czynienia, gdy organizm nie wydziela własnej insuliny. Ten rzadszy typ pojawia się zwykle u dzieci i młodych osób. W cukrzycy typu II ("cukrzyca dorosłych") to tkanki nie reagują właściwie na insulinę.

 Więcej >

Ks. dr Grzegorz Kniaź "Kościól a Transplantacja"

10.05.2005

W rozdziale NASZE PUBLIKACJE - BIBLOTEKA WIEDZY O TRANSPLANTACJI - TOM I mozna pobrać elektroniczny plik w pdf książeczkę Księdza dr Grzegorza Kniazia "Kosciół a Transplantacja"

link 

 Więcej >

Oświadczenie Woli

09.05.2005

Informujemy, wszystkich internautów, którzy napisali do nas z prośbą o przesłanie druku "Oświadczenia Woli", że nadrobiliśmy chwilowe opóźnienie związane z brakiem druczków. Dziś wyekspediowaliśmy ponad 100 kopert z Oświadczeniami.

Przypominamy, że druczki "Oświadczeń woli" wysyłamy bezpłatnie. Aby je otrzymać prosimy przesłać na e-maila stowarzyszenie@przeszczep.pl swoje nazwisko i adres korespondencyjny.

 Więcej >

Znamy już efekt akcji 1% dla OPP

09.05.2005

Do dziś na nasze konto bankowe wpłynęło 7.444,61 zł z pieniędzy podatników, którzy zdecydowali się przekazać 1% swojego podatku w ramach Organizacji Pożytku Publicznego.

Wszystkim ofiarodawcom gorąco dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że z tej sumy wydrukowaliśmy już 15.000 szt. Oświadczeń Woli (kwota brutto: 2.073,39) i zapłaciliśmy skład broszury "Kosciół a Transplantacja" ( kwota brutto 1.220,00)

 Więcej >

FDA zarejestrowało preparat Equoral w Stanach Zjednoczonych

05.05.2005

Equoral, nowoczesny lek firmy IVAX stosowany u pacjentów po przeszczepach, otrzymał rejestrację amerykańskiej Komisji ds. Żywności i Leków (FDA).

Rejestracja leku w Stanach Zjednoczonych potwierdza bezpieczeństwo i skuteczność terapii tym lekiem. IVAX rozpocznie sprzedaż Equoralu na rynku amerykańskim, którego wartość ocenia się na 235,6 mln USD. 29 marca 2005 r. światowy koncern farmaceutyczny IVAX otrzymał rejestrację FDA dla swojego leku Equoral w Stanach Zjednoczonych. Jest to lek immunosupresyjny zapobiegający odrzuceniu przeszczepionego organu przez organizm pacjenta.

Equoral jest lekiem biorównoważnym w stosunku do preparatu referencyjnego o nazwie Neoral, który był pierwszym lekiem z tej grupy dostępnym na rynku. Decyzja FDA o dopuszczeniu Equoralu do leczenia świadczy o wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie tego preparatu.

 Więcej >

Polecamy ciekawe opracowanie...

05.05.2005

W dziale Transplantacja ogólnie - Przeszczepianie narządu zamieściliśmy ciekawe opracowanie ( na przykładzie zapytania o pobranie rogówki od zmarłego) dotyczące etyki pobierania narządów w ujęciu prawa międzynarodowego a także w ujęciu moralności katolickiej, protestanckiej, żydowskiej, muzulmańskiej i buddyjskiej. 

kliknij by przeczytać całość opracowania 

 Więcej >

Na polskie sztuczne serce potrzeba jeszcze 30 mln zł

03.05.2005

Dalsze prace nad polskim sztucznym sercem będą w tym roku priorytetem działania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu. Na ich zakończenie potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł - informuje założyciel fundacji, prof. Zbigniew Religa.

 "Absolutnym priorytetem pozostaje implantowalne sztuczne serce. To supernowoczesna technologia, a to oznacza, że potrzebne są również bardzo duże pieniądze, na dziś jest to kwota rzędu 30 mln zł" - podkreśla Religa.

 Więcej >

Składki za 2005 r..

03.05.2005

Przypominamy naszym członkom Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie o obowiązku opłacenia składek za 2005 r.

Roczna składka wynosi 20 zł. Składki można opłacać na dwa sposoby. Przelewem na konto lub u skarbnika oddziału.

 Więcej >

"Życie po przeszczepie" w Gietrzwałdzie

29.04.2005

W minioną niedzielę, 24 kwietnia br. duża grupa członków Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” wzięła udział w pielgrzymce, zorganizowanej w tym roku, w Gietrzwałdzie koło Olsztyna. Niedzielne spotkanie przygotowało Koło naszego Stowarzyszenia w Olsztynie.

Podczas Mszy Świętej odprawionej w intencji naszych dawców i ich rodzin homilię wygłosił duszpasterz ludzi chorych Archidiecezji Warmińskiej ks. Artur Oględzki. Przeczytaj najważniejsze fragmenty homilii...

 Więcej >

Tom I Bibloteki Wiedzy o Transplantacji

28.04.2005

Tom I Bibloteki Wiedzy o Transplantacji " Kościól a transplantacja" autorstwa ks. dr Grzegorza Kniazia oraz z  tekstem m.in.  ks. Adama Bonieckiego trafił już do drukarni.

Nakład bezpłatnej publikacji wynosi 15.000 egz.

Druk publikacji został sfinansowany z funduszy GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. a skład sfinansowano z 1 % odpisów podatników w ramach wspierania Organizacji Pożytku Publicznego za rok 2004

 Więcej >

Nasz biuletyn elektroniczny

28.04.2005
Miło jest nam poinformować, że liczba prenumeratorów naszego biuletynu elektronicznego przekroczyła już 200 internautów.  Więcej >

Co powinniśmy wiedzieć o transplantacji

25.04.2005

W miniona sobotę 23 kwietnia br. miały miejsce dwa wykłady dla studentów zaocznych Państwowej Wyzszej Szkoły Zawodowej w Gorzowie na temat „Współczesne zagrożenia epidemiologiczne” oraz     " Co powinniśmy wiedzieć o transplantacji". Podobny wykład odbył się 27 kwietnia dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 Zadaniem spotkań jest uświadomienie studentom, których zalicza się do wysokiej grupy ryzyka zakażenia wzw A, B czy C jak ważna jest profilaktyka w tym szczepienia na wzw A i B.

W drugiej części spotkania mówiono się o konsekwencjach i skutkach przewlekłej choroby wirusowego zapalenia wątroby, czyli marskości i jedynej współczesnej metodzie leczenia czyli transplantacji.

Spotkania ze studentami są okazją do podstawowego wykładu z zakresu ogólnej wiedzy o transplantacji, istniejącego prawa i świadomości społecznej w tym zakresie.

 Więcej >

Dodruk "Oświadczenia woli"

24.04.2005

Nasza akcja rozdawania druczków "Oświadczenia woli" przerasta nasze oczekiwania. Aktualnie rozdalismy już 20 tyś. kartoników z czego ponad połowę na prośbę internautów.

Wydrukowaliśmy kolejne 15.000 egz. Z tej liczby 5.000 egz.przekazemy na potrzeby POLTRANSPLANTU.

Tym razem środki na druk pochodzą z funduszu zebranego w ramach 1% odpisu podatkowego dla OPP za rok 2004. Wszystkim, którzy zdecydowali się wpłacić na nasze konto 1% swego odpisu podatkowego wyrażamy wielkie podziękowanie.

Więcej o "Oświadczeniu woli czytaj"czytaj:  Więcej >

Znany jest już termin VI Zjazdu Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

24.04.2005

Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" odbędzie się w Rokitnie koło Gorzowa Wlkp. (lubuskie) w dniach 7-11 września. Przyjazd w środę 7.09.br. Wyjazd w niedzielę 11.09.2005.

Szczegółowy program Zjazdu niebawem.

 Więcej >

Drugi numer naszego kwartalnika www.przeszczep.pl

22.04.2005

Ukazał się drugi numer (2/2005) naszego kwartalnika WWW PRZESZCZEP PL

W numerze zamieszczono materialy m.in. o Oświadczeniu woli, Dniu Transplantacji 2005, Utworzeniu Federacji Organizacji Tranplantacyjnych RP a także wywiad z transplantologiem z Centrum Zdrowia Dziecka prof. Piotrem Kalicińskim. Polecamy również ciekawy artykuł dr Tadeusza Grochowieckiego "Terapia zastępcza komórek beta, jej rola i miejsce.

Kwartalnik można pobrać elektronicznie (w pdf) z działu NASZE WYDAWNICTWA.

Szpitalom, przychodniom o osobom zaiteresowanym przesyłamy bezpłatnie egzemplarze tradycyjne po przesłaniu zamówienia na adres elektroniczny redaktor naczelnej dr Magdaleny Sroczyńskiej-Kożuchowskiej magdalena.kozuchowska@przeszczep.pl

 Więcej >
1 2 3 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56
Projektowanie stron SSI