Aktualności

W Łodzi 200 osób zgłosiło chęć zostania dawcą szpiku kostnego

09.03.2005

Ponad 200 osób zgłosiło się do łódzkiego szpitala dziecięcego przy ul. Spornej, deklarując chęć zostania dawcą szpiku kostnego. Od 130 osób pobrano krew do badań. Ich dane zostaną umieszczone w rejestrach dawców szpiku.

     Rekrutacja dawców odbyła się w ramach prowadzonej od miesiąca w Łodzi akcji informacyjno-edukacyjnej "Dawca szpiku", której inicjatorami są łódzka Fundacja dla Dzieci Chorych Na Białaczkę i Choroby Nowotworowe "Krwinka" oraz Fundacja "Przeciw Leukemii" z Warszawy.

 Więcej >

Pielgrzymka do Gietrzwałdu

07.03.2005

Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" organizuje

TRZECIĄ OGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ OSÓB PO PRZESZCZEPIENIU RÓŻNYCH NARZĄDÓW

Pielgrzymka będzie tym razem do Gietrzwałdu – Sanktuarium Maryjnego pod Olsztynem.

DNIA 24 kwietnia ( niedziela) 2005 r. gdzie o godz. 11 odprawiona zostanie Msza Święta

Z Warszawy, z ul. Lindley’a ( przy Kościele Dzieciątka Jezus) , wyjedzie dnia 24.04.2005, o godz. 7.30, autokar , który wieczorem tego samego dnia wróci.

 Więcej >

ŻÓŁTY TYDZIEŃ - 14-25 marca 2005

03.03.2005

14 marca rusza XV edycja akcji Żółty Tydzień. Jej celem jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby (WZW) typu A i B.

Od 14 do 25 marca będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami. W tym czasie na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie czeka prawie 1300 punktów szczepień w całej Polsce. Adresy punktów znajdują się na stronie www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0-801 109 509.

 Więcej >

Szklana wątroba

01.03.2005

Brytyjscy naukowcy opracowują szklany model wątroby, by lepiej zrozumieć funkcjonowanie tego ważnego narządu.

   Zespół specjalistów z University of Leeds w pierwszym rzędzie będzie starał się odwzorować geometryczną strukturę wątroby - sześciokątne szklane pojemniki z kanalikami o średnicy 1/200 milimetra biegnącymi od brzegów ku centrum, ku szklanej "żyle centralnej".

 Więcej >

Poradnik dla pacjenta wzw C . Możliwość leczenia

26.02.2005

W dziale Choroba - wątroba pojawił się znakomity poradnik dla wszystkich zaiteresowanych wirusowym zapaleniem wątroby typu C jak również obecnymi metodami leczenia.

Poradnik PEGASSIST powstał na podstawie wskazówek Zespołu Doradców, złożonego z międzynarodowej grupy ekspertów w dziedzinie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Serdecznie polecamy lekturę...

 Więcej >

BILANS 2004

25.02.2005

Komplet dokumentów bilansowych Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" złożyło w dniu 24 lutego 2005 r w Urzędzie Skarbowym w Międzyrzeczu woj. lubuskie ( właściwy US dla siedziby Zarządu Głównego.

Dokumenty podpisali : Krzysztof Pijarowski, Prezes Stowarzyszenia i Eleonora Kubejko, Główna Ksiegowa.

Z dokumentami można zapoznać sie na stronie www.przeszczep.pl w dziale Salon Sponsora , Rozliczenie finansowe 2004

 Więcej >

Transplantacja trzustki

22.02.2005

Dodaliśmy dział transplantacja trzustki, który sukcesywnie będzie rozbudowywany.

Dział powstał dzięki pomocy Pana dr med. Tadeusz Grochowieckiego, adiunkta Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplanatcyjnej AM w Warszawie, oraz konsultacji Pana Profesora Jacka Szmidta.

Panel konsultantów powiększył sie o Pana dr T. Grochowieckiego, nefrologa, specjalistę w zakresie transplantacji trzustki i nerki.

 Więcej >

W Niemczech też brakuje narządów do przeszczepień

22.02.2005
Nemieckie prawo zobowiązuje szpitale do informowania centralnego urzędu do spraw przeszczepień o potencjalnych dawcach narządów, jednak ponad połowa placówek nie wywiązuje się z tego obowiązku.  Więcej >

Czas na zmianę ustawy transplantacyjnej

22.02.2005

W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Jest szansa, że uda się ją uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Ustawa nie tylko dostosowuje polskie przepisy do prawodawstwa unijnego, ale wprowadza istotne dla funkcjonowania polskiej transplantologii zmiany, m. in. rejestry przeszczepień, dawców i osób oczekujących na przeszczep oraz szpiku i krwi pępowinowej.

 Więcej >

Zapowiedź nowości w portalu www.przeszczep.pl

17.02.2005

Redakcja portalu www.przeszczep.pl informuje, że trwają zaawansowane prace nad interaktywnym, edukacyjnym programem  dla pacjentów po transplantacji nerki. Będzie to pierwszy tego typu program dostępny w naszym kraju. Więcej szczegółów niebawem.

Niebawem także rozbudujemy nasz portal o dział transplantacja trzustki a to za sprawą wspólpracowników zespołu Pana profesora Jacka Szmita, który obiecał nam pomoc w redakcji tego działu.

 Więcej >

Wersja elektroniczna Informatora dla osób po przeszczepie nerki

17.02.2005
W dziale TRANSPLANTACJA NERKI dodano elektroniczną wersję informatora dla osób przed i po transplantacji nerki. Jest to już trzeci informator z tej serii, który za zgodą wydawcy firmy Fujisawa zamiescilismy na naszych stronach. Wcześniej były to informatory dla osób po transplantacji wątroby i serca.  Więcej >

Transplantacja a miłość bliźniego

09.02.2005

W dziale DAWSTWO > Oficjalne Wypowiedzi Koscioła Katolickiego przedstawiamy artykuł abp Józefa Życińskiego "Transplantacja a miłość bliźniego" będący częścią książki "Ziarno samotności" wydanej przez ZNAK w 1997 r. 

 Przeczytaj artykuł >

 Więcej >

Transplantacja organów ludzkich - stanowisko islamu

05.02.2005

Komitet fatw w Arabii Saudyjskiej (Madżma’ al-Fiqh al-Islami), wydał następujący werdykt omawiając kwestię transplantacji organów:

  1. Transplantacja lub przeszczep organu z jednej części ciała do innej [tej samej osoby] jest dozwolona, jeżeli skrupulatnie zostało zbadane że korzyści z takiej operacji przeważają ewentualną niekorzyść która może być nią spowodowana, oraz pod warunkiem że jest to wykonywane aby zastąpić coś co zostało utracone, aby przywrócić wygląd lub normalną funkcję, lub też aby poprawić skazę lub zniekształcenie które powoduje fizyczne lub psychiczne utrapienie.
  2. Dozwolona jest transplantacja organu od jednej osoby do drugiej, jeżeli jest to organ który sam się regeneruje, tak jak skóra czy krew, pod warunkiem że donator jest dojrzały i rozumie co robi, oraz że wszystkie inne stosowne warunki szari`ah zostały spełnione.
  3. Dozwolona jest transplantacja części organu który został usunięty z powodu choroby aby inna osoba mogła z tego skorzystać, jak na przykład wykorzystanie rogówki oka która została usunięta z powodu choroby.
  4. Zabroniona [haraam] jest transplantacja organu od którego zależy życie, jak na przykład transplantacja serca od jednej żyjącej osoby do drugiej.
  5. Zabroniona [haraam] jest transplantacja organu od żywego człowieka gdy może to spowodować osłabienie niezbędnych funkcji żywotnych, nawet jeżeli życie tej osoby nie byłoby zagrożone, na przykład usunięcie rogówek obu oczu. Usunięcie organów które doprowadzi do częściowego osłabienia normalnego funkcjonowania, jest jednak nadal tematem nad którym uczeni dyskutują.
  6. Dozwolona jest transplantacja organu od człowieka zmarłego do człowieka żywego którego życie zależy od otrzymania tego organu, lub którego niezbędne funkcje bez niego byłyby osłabione, pod warunkiem że została udzielona zgoda przez osobę od której organ ma być przeszczepiany przed jej śmiercią, przez jej spadkobierców, lub przez władcę Muzułmanów w przypadkach gdy tożsamość osoby nie jest znana lub gdy nie ma spadkobierców.
  7. Należy dołożyć wszelkich starań aby zapewnić właściwe umowy przy transplantacji organów w przypadkach opisanych powyżej, pod warunkiem że nie wchodzi w rachubę sprzedawanie lub kupowanie organów. Nie jest dozwolony handel ludzkimi organami w żadnym przypadku. Jednak jeżeli chodzi o to czy osoba korzystająca z transplantacji może wydać pieniądze by zdobyć organ którego potrzebuje, lub okazać swą wdzięczność, to jest to kwestia która nadal podlega dyskusji uczonych.
  8. Inne rodzaje transplantacji niż te wyżej wymienione nadal są dyskutowane wśród uczonych, i wymagają bardziej dogłębnej analizy w świetle badań medycznych i praw shari`ah.

[Riyadh, Dżumadah Thani 18-23, 1408 / Luty 6-11, 1988]

 Więcej >

UWAGA NA GRYPĘ

04.02.2005

Szanowni Państwo,

Chciałabym przedstawić Państwu informacje dotyczące grypy:

Z przykrością należy stwierdzić, że część polskiego społeczeństwa lekceważy sobie skutki zdrowotne i ekonomiczne jakie powoduje zakażenie spowodowane przez wirus grypy, czego dobitnym przykładem jest fakt, że z darmowych szczepień w Warszawie, jakie Władze Miasta zaoferowały mieszkańcom po 65 roku życia skorzystało zaledwie około 41% uprawnionych osób.

Teraz stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy izolujemy już wirus grypy w Polsce wzrost liczby chorych to jedynie kwestia czasu. Na szczęście, aby się jej ustrzec nie jest jeszcze za późno. Jeżeli ktoś z Państwa jeszcze się nie zaszczepił, może to zrobić nawet w styczniu, lutym czy nawet marcu.

Serdecznie Państwa pozdrawiam Prof. dr hab. Lidia B. Brydak

 Prof. dr hab. Lidia B. Brydak - Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Członek European Scientific Working group on Influenza (ESWI)Członek European Vero Cell Influenza Vaccine Advisory Cou

Zobacz także kilka słów o grypie>

 Więcej >

Dzień Transplantacji 2005

02.02.2005

26 stycznia 2005 w Sali Senatu Akademii Medycznej w Warszawie Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" zorganizowało DZIEŃ TRANSPLANTACJI.

Data nie była wybrana przypadkowo – to 39 rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Świętowały tę rocznicę osoby po przeszczepach różnych narządów – wątroby, serca, nerki, nerki i trzustki, ale także nasi lekarze, studenci medycyny i zaproszeni goście, w tym media. Byli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na sali było ponad 40 osób po przeszczepach, co po zliczeniu dawało 194 lata dodatkowego ludzkiego życia z podarowanym organem) i ponad 50 gości.

Dzień Transplantacji Stał się także okazją do podpisania aktu załozycielskiego FEDERACJI ORGANIZACJI TRANSPLANTACYJNYCH RP – w skrócie FOT RP.

Zobacz także zdjecia > Więcej >

Komunkat Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

02.02.2005

Stowarzyszenie zaprasza swych członków i sympatyków na spotkania (w godzinach popołudniowych , na ogół między godz.17 a 19, w drugie i czwarte poniedziałki miesiąca) do sali bibliotecznej, która znajduje się na parterze Pawilonu B Transplantologii na ul. Lindleya (tzn. w tym samym budynku, co dobrze znane Oddziały A i B, na końcu korytarza ,,pod’’ odcinkiem B). Szczególnie mile widziani będą pacjenci po przeszczepie wątroby leżący w szpitalu!

Najbliższe spotkania: 14 i 28 lutego oraz 7 i 21 marca.

 Więcej >

Rosną statystyki

01.02.2005

W styczniu serwis www.przeszczep. odwiedziło 10.142 internautów.

Nasz elektroniczny biuletyn prenumeruje już 71 internautów.

Dziękujemy za okazałe nam zaufanie...

Informujemy również, że ukazał się pierwszy numer naszego kwartalnika "www.przeszczep.pl" wydawanego w nakładzie 2.tyś egz. Dla internautów przygotowaliśmy elektroniczną jego wersję którą mozna znaleźć w dziale NASZE WYDAWNICTWA - "www.przeszczep.pl" / 1

 Więcej >

APEL FOT RP do mediów

31.01.2005

Federacja Organizacji Transplantacyjnych ( w rejestracji ) apeluje do środków masowego przekazu o podejmowanie w mediach problematyki związanej z przeszczepianiem narządów.

Transplantacja, jako skuteczna, bezpieczna i wielokrotnie jedyna metoda leczenia w przypadku schyłkowej niewydolności narządów, napotyka wciąż wiele barier obyczajowych, społecznych i etycznych.

My, ponad 10 tysięczna rzesza osób przywrócona życiu, jesteśmy świadectwem, że można, warto i trzeba...

Warszawa 26.01.2005

 

 Więcej >

Od lutego zmienią się ceny insulin

31.01.2005

Minister zdrowia podpisał dwa rozporządzenia, na mocy których od 1 lutego zmienią się ceny preparatów insulinowych. W związku z obniżką cen preparatów polskiego producenta zmniejszono limit refundacyjny, co powoduje, że za pozostałe preparaty pacjenci zapłacą więcej.

Obniżka cen dotyczy preparatów Gensulin N, Gensulin R i Gensulin M produkowanych przez Bioton. Do tych cen dostosowano nowy, niższy limit refundacyjny w grupach preparatów insulinowych ludzkich i krótkodziałających analogów insulin.

Oznacza to, że za preparaty, których ceny się nie zmieniły (Actrapid, Humalog, Humulin, Insulatard, Mixtard), więcej zapłacą pacjenci.

Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że preparaty te podrożeją o średnio 10,22 zł. Chcąc uniknąć podwyżki, pacjenci będą musieli przestawić się na inny preparat.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało też umieszczenie na listach leków refundowanych nowych analogów insulin krótkodziałających (NovoMix30 FlexPen, NovoMix30 Penfill, NovoRapid FlexPen, NovoRapid Penfill). Preparaty te mają zostać uwzględnione już w najbliższym projekcie nowelizacji rozporządzeń refundacyjnych W dalszej przyszłości na listach refundacyjnych mają się znaleźć również długodziałające analogi insulin. Ich refundacja wymaga jednak zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy, który uwzględnia między innymi tę kwestię.

 Więcej >

Komitet Założycielski FOT RP i tymczasowe władze

31.01.2005

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Założycielskiego Federacji Organizacji Transplantacyjnych RP dokonano wyboru władz tymczasowych na okres do zwołania Kongresu.

Prezesem FOT RP został Tadeusz Bujak a Vice Prezesem Krzysztof Pijarowskim.

Magdalena Sroczyńska - Kożuchowska odpowiedzialna jest za kontakty zagraniczne FOT a Wojciech Skubiszak zajmie się rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym FOT RP.

Poniżej zamieszczamy pełna listę komitetu założycielskiego

 Więcej >
1 2 3 ... 49 50 51 52 53 54 55 56
Projektowanie stron SSI