Aktualności

Komitet Założycielski FOT RP i tymczasowe władze

31.01.2005

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Założycielskiego Federacji Organizacji Transplantacyjnych RP dokonano wyboru władz tymczasowych na okres do zwołania Kongresu.

Prezesem FOT RP został Tadeusz Bujak a Vice Prezesem Krzysztof Pijarowskim.

Magdalena Sroczyńska - Kożuchowska odpowiedzialna jest za kontakty zagraniczne FOT a Wojciech Skubiszak zajmie się rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym FOT RP.

Poniżej zamieszczamy pełna listę komitetu założycielskiego

 Więcej >

FEDERACJIA ORGANIZACJI TRANSPLANTACYJNYCH RP - dokumenty

24.01.2005

26 stycznia br, w Warszawie podczas obchodów Dnia Transplantacji trzy stowarzyszenia pacjentów : Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" skupiajace osoby po transplantacji wątroby,  Stowarzyszenie Transplantacji Serca oraz Stowarzyszenie Osób z Przeszczepionym Narządem "Dar Życia" skupiające osoby po transplantacji nerki podpisały akt założycielski Federacji Organizacji Transplantacyjnych RP.

Federacja jest otwarta na wszystkie Stowarzyszenia i organizacje działające w środowisku osób po przeszczepie jak również organizacje popierające idee transplantacji.

Poniżej publikujemy treść aktu załozycielskiego oraz statut FOTu RP.

 Więcej >

Pionierski zabieg wszczepienia biologicznej zastawki w Krakowie

21.01.2005

W Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowie dokonano pierwszego w Polsce i na świecie zabiegu wszczepienia nowej biologicznej, bezszwowej zastawki aortalnej serca.

Nowe zastawki wyprodukowano w USA w ośrodku 3F Therapeutics, którego radzie naukowej przewodniczy prof. James L. Cox (znany m. in. z World Heart Foundation). Zastawki wykonane z worka osierdziowego konia są unowocześnioną wersją wcześniejszego modelu, który jest już stosowany także w Krakowie. W odróżnieniu od tej wcześniejszej wersji, nowej zastawki nie trzeba wszywać, wyposażona jest bowiem w stent, co powoduje, że wystarczy ją wprowadzić do ujścia aorty. Pod wpływem ciepła zastawka rozkurcza się i ściśle przylega do ścianek.

Nową zastawkę testować będzie 12 ośrodków na całym świecie, ale pierwsze zabiegi przeprowadzono właśnie w Krakowie

 Więcej >

Wokół rozmów o "Oświadczeniu woli"

16.01.2005

W dalszym ciagu przychodzi wiele próśb o przesłanie orginalnych kartoników "Oświadczenia woli".

Docierają do nas także tak wspaniałe listy jak te prezentowane poniżej świadczące o trafności naszej akcji...

"Dziękuję bardzo za kartoniki-otrzymalem ich 10-przedstawiłem mojej rodzinie, wszyscy z entuzjazmem podeszli do tego typu "działań". I rzeczywiście dyskusja rozpoczęła sie przy niedzielnym obiedzie- końcowy wynik: wszyscy wzięli długopisy, podpisali kartoniki i schowali do portfeli-nawet nie musialem ich do tego przekonywać. Reasumując: jestem dumny z postawy mojej rodzyny jednakże jest ona znacznie większa niż owe 10 kartoników, dlatego prosze o przeslanie wiekszej ilości (znajomi tez chca przeprowadzic takie rozmowy w swoich rodzinach :) Pozdrawiam i czekam na przesyłke

Jacek z Opola"

"Dziekuje serdecznie za druczek, rozdalem juz rodzinie, co u jednych wywowalo kontrowersje, inni zas powiedzieli ze jestem dobrym czlowiekiem :)"

KycA

...ale dostalismy i taki list

 Więcej >

Nieoczekiwane może się zdarzyć

14.01.2005

14 marca rusza XV edycja akcji Żółty Tydzień. Jej celem jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby (WZW) typu A i B.

Od 14 do 25 marca będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami.

W tym czasie na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie czeka prawie 1300 punktów szczepień w całej Polsce. Adresy punktów znajdują się na stronie www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0-801 109 509.

 Więcej >

STUDENT – kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych - program PFRON

11.01.2005

Od 1 stycznia 2005 roku nastąpiły znaczące i korzystne zmiany w programie STUDENT. Obecnie pełna nazwa programu brzmi: "STUDENT - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" Wśród najważniejszych zmian wymienić należy:

  • obecnie adresatami programu mogą być nie tylko studenci studiów magisterskich, zawodowych i uzupełniających, ale również studenci studiów podyplomowych i doktoranckich, słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, a także uczniowie szkół policealnych,
  • podniesione zostały progi maksymalnych średnich miesięcznych dochodów brutto, kwalifikujących do uczestnictwa w programie, do 120% najniższego wynagrodzenia przypadającego na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym (988,80 zł) albo do 150% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób samodzielnie gospodarujących (1.236,00 zł),
  • zmienione zostały terminy składania wniosków: od 20 stycznia do 20 lutego dla wniosków obejmujących semestr letni oraz od 20 sierpnia do 20 września dla semestru zimowego.
 Więcej >

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

07.01.2005

6 stycznia 2005 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających pacjentów po przeszczepach z Ministrem Zdrowia.

Stowarzyszenie Transplantacji Serca reprezentował Prezes – Tadeusz Bujak i osoby z Koła Krakowskiego STS, a Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzona Wątrobą ,,Życie po przeszczepie’’ – Vice prezes Zarządu Głównego  dr Magdalena Kożuchowska. Ministra reprezentował Podsekretarz Stanu – pan Paweł Sztwiertnia, a w końcowej fazie zebrania Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego – pan Adam Kalinowski.

- Tadeusz Bujak stwierdził, że pacjenci pozbawieni są informacji na temat zmian w systemie opieki nad osobami po przeszczepach, co wprowadza atmosferę totalnego przerażenia. Tym bardziej, że nieoczekiwanie dramatycznie podrożał lek stosowany u mniej więcej 75% pacjentów po transplantacji serca i innych narządów.

Od 1 stycznia 2005 r. sandimmun neoral, opakowanie (50 kapsułek) ma kosztować 49zł (25mg), 89 zł ( 50 mg) oraz 136 zł (100 mg). Proponowany zamiennie, tańszy equoral nie jest ( wg autorytetów transplantologii) odpowiednikiem neoralu, nie był rzetelnie przebadany i nie powinien być stosowany tak powszechnie, jak jest stosowany neoral. Pacjenci nie chcą być traktowani jak króliki doświadczalne! Minister oświadczył, że sprawę leków wyjaśni.

 Więcej >

Jeszcze o „Oświadczeniu woli”

06.01.2005

W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy od Państwa dziesiątki listów elektronicznych z prośbą o przesłanie orginalnych kartoników „Oświadczenia woli”. Jest efekt programów telewizyjnych, które z wielka przychylnością promuja naszą akcje – zwłaszcza teraz przed organizowanym przez nasze Stowarzyszenie Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. Wysyłki realizujemy w kolejności nadsyłania korespondencji.

Pamietać jednak należy , że sam kartonik wypełniony i noszony w portfelu , w krytycznym dla nas momencie jeszcze nie daje nam pewności zrealizowania naszej woli, czyli pobrania po naszej śmierci pnia mózgu organów i komórek do transoplantacji. Pomimo obowiązującego w naszym kraju prawa zgody domniemanej. Faktyczna decyzja spoczywa w rękach naszej rodziny, którą o zgodę zapytają chirurdzy. „Oświadczenie woli” w swoim zamyśle ma wywołać dyskusję w rodzinie, wśród najliższych, którzy winni zapoznać się z naszą wolą. Liczymy, że po takiej dyskusji i wypełnionym "Oświadczeniu" rodziny będą miały więcej odwagi przy podejmowaniu decyzji na „tak” ...

Zdjecie – Pierwsza publiczna prezentacja „Oświadczenia woli” w Sanktuarium Maryjnym w Rokitnie, w 2003 roku. Od lewej kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchajacej w Rokitnie ks. kanonik Tadeusz Kondradzki, Krzysztof Pijarowski – pomysłodawca oświadczenia oraz transplantolog ze Szczecina doktor Roman Kostyrka.

 Więcej >

Chcesz skorzystać z możliwości

05.01.2005

PAMIĘTAJ ... każdy podatnik, który w okresie po zakończeniu roku podatkowego do dnia, w którym składa roczne zeznanie podatkowe za rok poprzedni dokonał wpłaty na konto wybranej organizacji pożytku publicznego (np. Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"), może odpisać sobie wpłaconą kwotę od kwoty podatku należnego, do wysokości 1 % tego podatku. Wpłata na konto – by móc ją odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) – musi być udokumentowana (przelew bankowy lub pocztowy).

Dla ułatwienia operacji przelewu w dziale Salon Sponsorów można pobrać w formacie pdf FORMULARZ PRZELEWU BANKOWEGO z numerem konta Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

Przypominamy, że nasze Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego.

 Więcej >

Informacja w sprawie "Oświadczenia woli"

05.01.2005

Jesienią 2003 roku, podczas Zjazdu w Rokitnie zaprezentowalismy po raz pierwszy publicznie "Oświadczenie woli" dokument informujący o woli przekazania w krytycznym momencie swoich organów do transplantacji. Od tamtego czasu rozdaliśmy ponad 10 tysięcy sztuk tego druczku.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby otrzymać taki orginalny kartonik - prześlemy go Państwu bezpłatnie - jedynie z prośbą o rozdanie kilku dodatkowych sztuk swoim znajomym zaiteresowanych tym tematem.

Prosimy o przesłanie na adres stowarzyszenie@przeszczep.pl adresu wysyłkowego zaiteresowanej osoby.

W najblizszym czasie opracujemy sposób automatycznego pobrania takiego wzoru z naszej strony internetowej.

 Więcej >

Polecamy lekturę -"Kawał życia z chirurgią w tle" - wspomnienia prof. S. Zielińskiego

05.01.2005

Nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL ukazały się wspomnienia pioniera polskiej transplantologii Pana prof. Stanisława Zielińskiego, który dokonał pierwszego, polskiego przeszczepu watroby.Było to w Szczecinie w 1987 roku.

     Recenzja wydawcy -75 lat to rzeczywiście "kawał życia". Wybitny polski chirurg transplantolog z gawędziarskim zacięciem zacięciem opowiada o swej pracy, rodzinie, podróżach, ciekawych ludziach, których spotkał, o doniosłych wydarzeniach, których był świadkiem i uczestnikiem, oraz o przełomowych momentach w karierze lekarza. Liczne anegdoty i barwny język sprawiają, że wspomnienia profesora Stanisława Zielińskiego to wciągająca lektura nie tylko dla ludzi ze środowiska medycznego.

Stron 255, okładka miekka foliowana.

Cena 29,00

     Cieszy nas fakt,że w obszernych wspomnieniach znalazło się także miejsce na nasze Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie", które jak sądzimy jest bliskie Panu profesorowi. Chętnie odwiedza nasze Zjazdy i wspomina czasy kiedy byliśmy pacjentami szczecińskiej Kliniki, którą kierował.    

     Angdotą jest również powiedzenie Pana profesora, że dopiero na naszym Zjeździe w Rokitnie pierwszy raz w życiu witano go w kościele, na mszy, z imienia i nazwiska...

Pozycję mozna nabyć w dobrych księgarniach lub internecie e-księgarnia 

 Więcej >

Przesunięcia z centrali do oddziałów NFZ

04.01.2005

Ponad 580 mln zł zostanie przesuniętych z budżetu centrali do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie profilaktycznych programów zdrowotnych, leczenia uzdrowiskowego oraz terapii drogimi lekami. Stosowną zmianę planu finansowego NFZ na rok 2005 podpisał już minister zdrowia.

141,5 mln zł zostanie przekazane oddziałom wojewódzkim Funduszu na sfinansowanie świadczeń w zakresie:

  • leczenia choroby Gaucher'a imiglucerazą,
  • leczenia zespołu Hurlera laronidazą,
  • leczenia immunosupresyjnego po przeszczepieniu narządu unaczynionego lub szpiku w I półroczu 2005 r.,
  • leczenia hormonem wzrostu
 Więcej >

Rośnie liczba odwiedzin wortalu www.przeszczep.pl

02.01.2005

Systematycznie rośnie liczba odwiedzin naszego serwisu. Porównując statystykę ostatniego kwartału 2004 roku prezentowała sie ona nastepująco:

październik - 6.125 odwiedzin

listopad - 6.088 odwiedzin

grudzień - 7.649 odwiedzin

Dodajmy, że liczniki rejestrują tylko wejścia, które przeszły procedurę kliknięcia po prezentacji intro.

 Więcej >

STANOWISKO STOWARZYSZENIA W SPRAWIE CYKLOSPORYNY

30.12.2004

21 grudnia minister zdrowia Marek Balicki podpisał pakiet rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Zaczną one obowiązywać po 1 stycznia 2005 r. Minister zapowiedział też, że po Nowym Roku przedstawi propozycje zmian zasad refundacji leków. Na liscie zmian znalazł się podstawowy lek imunosupresyjny Neoral ( Cyklosporyna).

Poniżej przedstawiamy stanowisko Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie", które w listach do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiliśmy w dniu 27 grudnia 2004.

 Więcej >

Przeczytaj wywiad z transplantologiem prof. dr hab. med. Piotrem Kalicińskim

29.12.2004

W dziale NASZE ROZMOWY publikujemy wywiad z transplantologiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD – prof. dr hab. med. Piotrem Kalicińskim zatytułowany "Możemy pomóc wszystkim dzieciom potrzebującym transplantacji w Polsce"

 Panie Profesorze, czy prawdą jest, że transplantacja wątroby u dzieci jest dziś w Polsce na poziomie niemal idealnym ?

 - Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że problem przeszczepów wątroby u dzieci, jest najlepiej rozwiązanym problemem transplantacji jakiekolwiek narządu w Polsce. Pokrywa praktycznie niemal w 100 procentach potrzeby krajowe, choć ideałem byłoby przeszczepianie 100% biorców z ich 100% przeżywalnością, co jest na razie niemożliwe. Jesteśmy dziś w stanie przeszczepić wątrobę prawie każdemu dziecku, jeżeli oczywiście jest możliwość od dawcy rodzinnego – to od dawcy rodzinnego, z wynikami dokładnie takimi samymi jak gdzieś we Francji czy Wielkiej Brytanii. Mało tego, jesteśmy ośrodkiem, który dogonił a nawet przegonił niektóre ośrodki od których uczyliśmy się.

Kliknij: http://www.przeszczep.pl/main/a/tekst/id/286

 Więcej >

10 urodziny Jadwigi Buczek

22.12.2004

Najdłużej żyjąca osoba dorosła, której wykonano przeszczep wątroby w krajowej klinice to Jadwiga Buczek.

Transplantacja odbyła sie 30.12.1994 w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby AM, szpital na ul.Banacha.

 Na prezentowanym zdjeciu: Prof. Leszek Pączek, prof. Bogdan Michałowicz, Jadwiga Buczek - solenizantka, doc. Małkowski i doc. Jacek Pawlak. Z brzegu - dr Urszula Ołdakowska-Jedynak.

 We wtorek 27 grudnia w sali bibliotecznej, Instytutu Transplantologii przy ul. Lindleya w Warszawie odbyło się uroczyste „urodzinowe” spotkanie członków Stowarzyszenia . Były kwiaty, tort, łzy a nawet laurka i... takie tam inne babskie sprawy.

 Więcej >

Pytania do naszych konsultantów

09.12.2004

Dużą popularnością cieszy się nasz panel konultantów. W dziale FAQ gromadzimy najbardziej typowe pytania i odpowiedzi na nie. Warto więc odwiedzać ten dział.

Dla przykładu pytanie zadane naszemu konsultantowi z działu diabetologii Panu doktorowi Sławomirowi Starzyńskiemu.

Pytanie: Mój synek właśnie zachorował na cukrzycę typu 1. Proszę odpowiedzieć, czy czas przeszczepów likwidujących lub ograniczających tą chorobę jest na dziś bliższy czy dalszy. Kiedy można się spodziewać, że drogą przeszczepu będę mógł pomóc mojemu dziecku?

 Więcej >

Bez tajemnic

08.12.2004

Od początku istnienia Stowarzyszenia wszystkie dochody i wydatki są publikowane w internecie.

Pozwala to nam na przejrzyste działenie i możliwość publicznej kontroli naszych finansów, zarówno wpływów jak i wydatków. W panelu SALON SPONSORÓW ukazał sie dział Wpłaty i darowizny 2004.

Nasi członkowie m.in. mogą tam sprawdzić czy wywiązali się z obowiązku opłacenia składek za 2004 r.

Sprawozdanie z wydatków za 12 miesięcy i sprawozdanie merytoryczne z działalności opublikujemy w styczniu 2005.

 Więcej >

Mamy już elektroniczny biuletyn informacyjny wortalu www.przeszczep.pl

06.12.2004

Działa już elektroniczny biuletyn z najnowszymi informacjami zamieszczanymi na stronie www.przeszczep.pl. a także zapowiedziami imprez i wydarzeń zwiazanych z transplantologią i wzw.

A by otrzymywać biuletyn wejdź do panelu BIULETYN i podaj swój elektroniczny adres a następnie potwierdź naszą wiadomość, która trafi do twojej skrzynki z pocztą elektroniczną.

Redakcja biuletynu zaprasza także inne środowiska osób po transplantacji organów oraz chorych na wirusowe zapalenie wątroby o nadsyłanie nam swoich informacji, które chętnie wykorzystamy.

Biuletyn dociera na skrzynki z częstotliwoscią raz na tydzień. Pierwszy numer wysłany został w dniu 21.12.2004

 Więcej >

Zapraszamy do lektury...

05.12.2004

Dodaliśmy do serwisu obszerne wspomnienia naszej koleżanki z Warszawy - Basi Sułkowskiej, która jest po przeszczepie wątroby.

Jest to elektroniczna wersja książeczki pt. "Przeżyłam przeszczep wątroby". Obszerny tekst znaleźć można w dziale Transplantacja wątroby.

Zobacz więcej ...

 Więcej >
1 2 3 ... 49 50 51 52 53 54 55 56
Projektowanie stron SSI