Aktualności

Zapowiedź nowości w portalu www.przeszczep.pl

17.02.2005

Redakcja portalu www.przeszczep.pl informuje, że trwają zaawansowane prace nad interaktywnym, edukacyjnym programem  dla pacjentów po transplantacji nerki. Będzie to pierwszy tego typu program dostępny w naszym kraju. Więcej szczegółów niebawem.

Niebawem także rozbudujemy nasz portal o dział transplantacja trzustki a to za sprawą wspólpracowników zespołu Pana profesora Jacka Szmita, który obiecał nam pomoc w redakcji tego działu.

 Więcej >

Wersja elektroniczna Informatora dla osób po przeszczepie nerki

17.02.2005
W dziale TRANSPLANTACJA NERKI dodano elektroniczną wersję informatora dla osób przed i po transplantacji nerki. Jest to już trzeci informator z tej serii, który za zgodą wydawcy firmy Fujisawa zamiescilismy na naszych stronach. Wcześniej były to informatory dla osób po transplantacji wątroby i serca.  Więcej >

Transplantacja a miłość bliźniego

09.02.2005

W dziale DAWSTWO > Oficjalne Wypowiedzi Koscioła Katolickiego przedstawiamy artykuł abp Józefa Życińskiego "Transplantacja a miłość bliźniego" będący częścią książki "Ziarno samotności" wydanej przez ZNAK w 1997 r. 

 Przeczytaj artykuł >

 Więcej >

Transplantacja organów ludzkich - stanowisko islamu

05.02.2005

Komitet fatw w Arabii Saudyjskiej (Madżma’ al-Fiqh al-Islami), wydał następujący werdykt omawiając kwestię transplantacji organów:

 1. Transplantacja lub przeszczep organu z jednej części ciała do innej [tej samej osoby] jest dozwolona, jeżeli skrupulatnie zostało zbadane że korzyści z takiej operacji przeważają ewentualną niekorzyść która może być nią spowodowana, oraz pod warunkiem że jest to wykonywane aby zastąpić coś co zostało utracone, aby przywrócić wygląd lub normalną funkcję, lub też aby poprawić skazę lub zniekształcenie które powoduje fizyczne lub psychiczne utrapienie.
 2. Dozwolona jest transplantacja organu od jednej osoby do drugiej, jeżeli jest to organ który sam się regeneruje, tak jak skóra czy krew, pod warunkiem że donator jest dojrzały i rozumie co robi, oraz że wszystkie inne stosowne warunki szari`ah zostały spełnione.
 3. Dozwolona jest transplantacja części organu który został usunięty z powodu choroby aby inna osoba mogła z tego skorzystać, jak na przykład wykorzystanie rogówki oka która została usunięta z powodu choroby.
 4. Zabroniona [haraam] jest transplantacja organu od którego zależy życie, jak na przykład transplantacja serca od jednej żyjącej osoby do drugiej.
 5. Zabroniona [haraam] jest transplantacja organu od żywego człowieka gdy może to spowodować osłabienie niezbędnych funkcji żywotnych, nawet jeżeli życie tej osoby nie byłoby zagrożone, na przykład usunięcie rogówek obu oczu. Usunięcie organów które doprowadzi do częściowego osłabienia normalnego funkcjonowania, jest jednak nadal tematem nad którym uczeni dyskutują.
 6. Dozwolona jest transplantacja organu od człowieka zmarłego do człowieka żywego którego życie zależy od otrzymania tego organu, lub którego niezbędne funkcje bez niego byłyby osłabione, pod warunkiem że została udzielona zgoda przez osobę od której organ ma być przeszczepiany przed jej śmiercią, przez jej spadkobierców, lub przez władcę Muzułmanów w przypadkach gdy tożsamość osoby nie jest znana lub gdy nie ma spadkobierców.
 7. Należy dołożyć wszelkich starań aby zapewnić właściwe umowy przy transplantacji organów w przypadkach opisanych powyżej, pod warunkiem że nie wchodzi w rachubę sprzedawanie lub kupowanie organów. Nie jest dozwolony handel ludzkimi organami w żadnym przypadku. Jednak jeżeli chodzi o to czy osoba korzystająca z transplantacji może wydać pieniądze by zdobyć organ którego potrzebuje, lub okazać swą wdzięczność, to jest to kwestia która nadal podlega dyskusji uczonych.
 8. Inne rodzaje transplantacji niż te wyżej wymienione nadal są dyskutowane wśród uczonych, i wymagają bardziej dogłębnej analizy w świetle badań medycznych i praw shari`ah.

[Riyadh, Dżumadah Thani 18-23, 1408 / Luty 6-11, 1988]

 Więcej >

UWAGA NA GRYPĘ

04.02.2005

Szanowni Państwo,

Chciałabym przedstawić Państwu informacje dotyczące grypy:

Z przykrością należy stwierdzić, że część polskiego społeczeństwa lekceważy sobie skutki zdrowotne i ekonomiczne jakie powoduje zakażenie spowodowane przez wirus grypy, czego dobitnym przykładem jest fakt, że z darmowych szczepień w Warszawie, jakie Władze Miasta zaoferowały mieszkańcom po 65 roku życia skorzystało zaledwie około 41% uprawnionych osób.

Teraz stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy izolujemy już wirus grypy w Polsce wzrost liczby chorych to jedynie kwestia czasu. Na szczęście, aby się jej ustrzec nie jest jeszcze za późno. Jeżeli ktoś z Państwa jeszcze się nie zaszczepił, może to zrobić nawet w styczniu, lutym czy nawet marcu.

Serdecznie Państwa pozdrawiam Prof. dr hab. Lidia B. Brydak

 Prof. dr hab. Lidia B. Brydak - Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Członek European Scientific Working group on Influenza (ESWI)Członek European Vero Cell Influenza Vaccine Advisory Cou

Zobacz także kilka słów o grypie>

 Więcej >

Dzień Transplantacji 2005

02.02.2005

26 stycznia 2005 w Sali Senatu Akademii Medycznej w Warszawie Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" zorganizowało DZIEŃ TRANSPLANTACJI.

Data nie była wybrana przypadkowo – to 39 rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Świętowały tę rocznicę osoby po przeszczepach różnych narządów – wątroby, serca, nerki, nerki i trzustki, ale także nasi lekarze, studenci medycyny i zaproszeni goście, w tym media. Byli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na sali było ponad 40 osób po przeszczepach, co po zliczeniu dawało 194 lata dodatkowego ludzkiego życia z podarowanym organem) i ponad 50 gości.

Dzień Transplantacji Stał się także okazją do podpisania aktu załozycielskiego FEDERACJI ORGANIZACJI TRANSPLANTACYJNYCH RP – w skrócie FOT RP.

Zobacz także zdjecia > Więcej >

Komunkat Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

02.02.2005

Stowarzyszenie zaprasza swych członków i sympatyków na spotkania (w godzinach popołudniowych , na ogół między godz.17 a 19, w drugie i czwarte poniedziałki miesiąca) do sali bibliotecznej, która znajduje się na parterze Pawilonu B Transplantologii na ul. Lindleya (tzn. w tym samym budynku, co dobrze znane Oddziały A i B, na końcu korytarza ,,pod’’ odcinkiem B). Szczególnie mile widziani będą pacjenci po przeszczepie wątroby leżący w szpitalu!

Najbliższe spotkania: 14 i 28 lutego oraz 7 i 21 marca.

 Więcej >

Rosną statystyki

01.02.2005

W styczniu serwis www.przeszczep. odwiedziło 10.142 internautów.

Nasz elektroniczny biuletyn prenumeruje już 71 internautów.

Dziękujemy za okazałe nam zaufanie...

Informujemy również, że ukazał się pierwszy numer naszego kwartalnika "www.przeszczep.pl" wydawanego w nakładzie 2.tyś egz. Dla internautów przygotowaliśmy elektroniczną jego wersję którą mozna znaleźć w dziale NASZE WYDAWNICTWA - "www.przeszczep.pl" / 1

 Więcej >

APEL FOT RP do mediów

31.01.2005

Federacja Organizacji Transplantacyjnych ( w rejestracji ) apeluje do środków masowego przekazu o podejmowanie w mediach problematyki związanej z przeszczepianiem narządów.

Transplantacja, jako skuteczna, bezpieczna i wielokrotnie jedyna metoda leczenia w przypadku schyłkowej niewydolności narządów, napotyka wciąż wiele barier obyczajowych, społecznych i etycznych.

My, ponad 10 tysięczna rzesza osób przywrócona życiu, jesteśmy świadectwem, że można, warto i trzeba...

Warszawa 26.01.2005

 

 Więcej >

Od lutego zmienią się ceny insulin

31.01.2005

Minister zdrowia podpisał dwa rozporządzenia, na mocy których od 1 lutego zmienią się ceny preparatów insulinowych. W związku z obniżką cen preparatów polskiego producenta zmniejszono limit refundacyjny, co powoduje, że za pozostałe preparaty pacjenci zapłacą więcej.

Obniżka cen dotyczy preparatów Gensulin N, Gensulin R i Gensulin M produkowanych przez Bioton. Do tych cen dostosowano nowy, niższy limit refundacyjny w grupach preparatów insulinowych ludzkich i krótkodziałających analogów insulin.

Oznacza to, że za preparaty, których ceny się nie zmieniły (Actrapid, Humalog, Humulin, Insulatard, Mixtard), więcej zapłacą pacjenci.

Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że preparaty te podrożeją o średnio 10,22 zł. Chcąc uniknąć podwyżki, pacjenci będą musieli przestawić się na inny preparat.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało też umieszczenie na listach leków refundowanych nowych analogów insulin krótkodziałających (NovoMix30 FlexPen, NovoMix30 Penfill, NovoRapid FlexPen, NovoRapid Penfill). Preparaty te mają zostać uwzględnione już w najbliższym projekcie nowelizacji rozporządzeń refundacyjnych W dalszej przyszłości na listach refundacyjnych mają się znaleźć również długodziałające analogi insulin. Ich refundacja wymaga jednak zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy, który uwzględnia między innymi tę kwestię.

 Więcej >

Komitet Założycielski FOT RP i tymczasowe władze

31.01.2005

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Założycielskiego Federacji Organizacji Transplantacyjnych RP dokonano wyboru władz tymczasowych na okres do zwołania Kongresu.

Prezesem FOT RP został Tadeusz Bujak a Vice Prezesem Krzysztof Pijarowskim.

Magdalena Sroczyńska - Kożuchowska odpowiedzialna jest za kontakty zagraniczne FOT a Wojciech Skubiszak zajmie się rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym FOT RP.

Poniżej zamieszczamy pełna listę komitetu założycielskiego

 Więcej >

FEDERACJIA ORGANIZACJI TRANSPLANTACYJNYCH RP - dokumenty

24.01.2005

26 stycznia br, w Warszawie podczas obchodów Dnia Transplantacji trzy stowarzyszenia pacjentów : Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" skupiajace osoby po transplantacji wątroby,  Stowarzyszenie Transplantacji Serca oraz Stowarzyszenie Osób z Przeszczepionym Narządem "Dar Życia" skupiające osoby po transplantacji nerki podpisały akt założycielski Federacji Organizacji Transplantacyjnych RP.

Federacja jest otwarta na wszystkie Stowarzyszenia i organizacje działające w środowisku osób po przeszczepie jak również organizacje popierające idee transplantacji.

Poniżej publikujemy treść aktu załozycielskiego oraz statut FOTu RP.

 Więcej >

Pionierski zabieg wszczepienia biologicznej zastawki w Krakowie

21.01.2005

W Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowie dokonano pierwszego w Polsce i na świecie zabiegu wszczepienia nowej biologicznej, bezszwowej zastawki aortalnej serca.

Nowe zastawki wyprodukowano w USA w ośrodku 3F Therapeutics, którego radzie naukowej przewodniczy prof. James L. Cox (znany m. in. z World Heart Foundation). Zastawki wykonane z worka osierdziowego konia są unowocześnioną wersją wcześniejszego modelu, który jest już stosowany także w Krakowie. W odróżnieniu od tej wcześniejszej wersji, nowej zastawki nie trzeba wszywać, wyposażona jest bowiem w stent, co powoduje, że wystarczy ją wprowadzić do ujścia aorty. Pod wpływem ciepła zastawka rozkurcza się i ściśle przylega do ścianek.

Nową zastawkę testować będzie 12 ośrodków na całym świecie, ale pierwsze zabiegi przeprowadzono właśnie w Krakowie

 Więcej >

Wokół rozmów o "Oświadczeniu woli"

16.01.2005

W dalszym ciagu przychodzi wiele próśb o przesłanie orginalnych kartoników "Oświadczenia woli".

Docierają do nas także tak wspaniałe listy jak te prezentowane poniżej świadczące o trafności naszej akcji...

"Dziękuję bardzo za kartoniki-otrzymalem ich 10-przedstawiłem mojej rodzinie, wszyscy z entuzjazmem podeszli do tego typu "działań". I rzeczywiście dyskusja rozpoczęła sie przy niedzielnym obiedzie- końcowy wynik: wszyscy wzięli długopisy, podpisali kartoniki i schowali do portfeli-nawet nie musialem ich do tego przekonywać. Reasumując: jestem dumny z postawy mojej rodzyny jednakże jest ona znacznie większa niż owe 10 kartoników, dlatego prosze o przeslanie wiekszej ilości (znajomi tez chca przeprowadzic takie rozmowy w swoich rodzinach :) Pozdrawiam i czekam na przesyłke

Jacek z Opola"

"Dziekuje serdecznie za druczek, rozdalem juz rodzinie, co u jednych wywowalo kontrowersje, inni zas powiedzieli ze jestem dobrym czlowiekiem :)"

KycA

...ale dostalismy i taki list

 Więcej >

Nieoczekiwane może się zdarzyć

14.01.2005

14 marca rusza XV edycja akcji Żółty Tydzień. Jej celem jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby (WZW) typu A i B.

Od 14 do 25 marca będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami.

W tym czasie na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie czeka prawie 1300 punktów szczepień w całej Polsce. Adresy punktów znajdują się na stronie www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0-801 109 509.

 Więcej >

STUDENT – kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych - program PFRON

11.01.2005

Od 1 stycznia 2005 roku nastąpiły znaczące i korzystne zmiany w programie STUDENT. Obecnie pełna nazwa programu brzmi: "STUDENT - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" Wśród najważniejszych zmian wymienić należy:

 • obecnie adresatami programu mogą być nie tylko studenci studiów magisterskich, zawodowych i uzupełniających, ale również studenci studiów podyplomowych i doktoranckich, słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, a także uczniowie szkół policealnych,
 • podniesione zostały progi maksymalnych średnich miesięcznych dochodów brutto, kwalifikujących do uczestnictwa w programie, do 120% najniższego wynagrodzenia przypadającego na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym (988,80 zł) albo do 150% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób samodzielnie gospodarujących (1.236,00 zł),
 • zmienione zostały terminy składania wniosków: od 20 stycznia do 20 lutego dla wniosków obejmujących semestr letni oraz od 20 sierpnia do 20 września dla semestru zimowego.
 Więcej >

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

07.01.2005

6 stycznia 2005 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających pacjentów po przeszczepach z Ministrem Zdrowia.

Stowarzyszenie Transplantacji Serca reprezentował Prezes – Tadeusz Bujak i osoby z Koła Krakowskiego STS, a Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzona Wątrobą ,,Życie po przeszczepie’’ – Vice prezes Zarządu Głównego  dr Magdalena Kożuchowska. Ministra reprezentował Podsekretarz Stanu – pan Paweł Sztwiertnia, a w końcowej fazie zebrania Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego – pan Adam Kalinowski.

- Tadeusz Bujak stwierdził, że pacjenci pozbawieni są informacji na temat zmian w systemie opieki nad osobami po przeszczepach, co wprowadza atmosferę totalnego przerażenia. Tym bardziej, że nieoczekiwanie dramatycznie podrożał lek stosowany u mniej więcej 75% pacjentów po transplantacji serca i innych narządów.

Od 1 stycznia 2005 r. sandimmun neoral, opakowanie (50 kapsułek) ma kosztować 49zł (25mg), 89 zł ( 50 mg) oraz 136 zł (100 mg). Proponowany zamiennie, tańszy equoral nie jest ( wg autorytetów transplantologii) odpowiednikiem neoralu, nie był rzetelnie przebadany i nie powinien być stosowany tak powszechnie, jak jest stosowany neoral. Pacjenci nie chcą być traktowani jak króliki doświadczalne! Minister oświadczył, że sprawę leków wyjaśni.

 Więcej >

Jeszcze o „Oświadczeniu woli”

06.01.2005

W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy od Państwa dziesiątki listów elektronicznych z prośbą o przesłanie orginalnych kartoników „Oświadczenia woli”. Jest efekt programów telewizyjnych, które z wielka przychylnością promuja naszą akcje – zwłaszcza teraz przed organizowanym przez nasze Stowarzyszenie Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. Wysyłki realizujemy w kolejności nadsyłania korespondencji.

Pamietać jednak należy , że sam kartonik wypełniony i noszony w portfelu , w krytycznym dla nas momencie jeszcze nie daje nam pewności zrealizowania naszej woli, czyli pobrania po naszej śmierci pnia mózgu organów i komórek do transoplantacji. Pomimo obowiązującego w naszym kraju prawa zgody domniemanej. Faktyczna decyzja spoczywa w rękach naszej rodziny, którą o zgodę zapytają chirurdzy. „Oświadczenie woli” w swoim zamyśle ma wywołać dyskusję w rodzinie, wśród najliższych, którzy winni zapoznać się z naszą wolą. Liczymy, że po takiej dyskusji i wypełnionym "Oświadczeniu" rodziny będą miały więcej odwagi przy podejmowaniu decyzji na „tak” ...

Zdjecie – Pierwsza publiczna prezentacja „Oświadczenia woli” w Sanktuarium Maryjnym w Rokitnie, w 2003 roku. Od lewej kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchajacej w Rokitnie ks. kanonik Tadeusz Kondradzki, Krzysztof Pijarowski – pomysłodawca oświadczenia oraz transplantolog ze Szczecina doktor Roman Kostyrka.

 Więcej >

Chcesz skorzystać z możliwości

05.01.2005

PAMIĘTAJ ... każdy podatnik, który w okresie po zakończeniu roku podatkowego do dnia, w którym składa roczne zeznanie podatkowe za rok poprzedni dokonał wpłaty na konto wybranej organizacji pożytku publicznego (np. Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"), może odpisać sobie wpłaconą kwotę od kwoty podatku należnego, do wysokości 1 % tego podatku. Wpłata na konto – by móc ją odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) – musi być udokumentowana (przelew bankowy lub pocztowy).

Dla ułatwienia operacji przelewu w dziale Salon Sponsorów można pobrać w formacie pdf FORMULARZ PRZELEWU BANKOWEGO z numerem konta Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

Przypominamy, że nasze Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego.

 Więcej >

Informacja w sprawie "Oświadczenia woli"

05.01.2005

Jesienią 2003 roku, podczas Zjazdu w Rokitnie zaprezentowalismy po raz pierwszy publicznie "Oświadczenie woli" dokument informujący o woli przekazania w krytycznym momencie swoich organów do transplantacji. Od tamtego czasu rozdaliśmy ponad 10 tysięcy sztuk tego druczku.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby otrzymać taki orginalny kartonik - prześlemy go Państwu bezpłatnie - jedynie z prośbą o rozdanie kilku dodatkowych sztuk swoim znajomym zaiteresowanych tym tematem.

Prosimy o przesłanie na adres stowarzyszenie@przeszczep.pl adresu wysyłkowego zaiteresowanej osoby.

W najblizszym czasie opracujemy sposób automatycznego pobrania takiego wzoru z naszej strony internetowej.

 Więcej >
1 2 3 ... 50 51 52 53 54 55 56 57
Projektowanie stron SSI