Aktualności

STUDENT – kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych - program PFRON

11.01.2005

Od 1 stycznia 2005 roku nastąpiły znaczące i korzystne zmiany w programie STUDENT. Obecnie pełna nazwa programu brzmi: "STUDENT - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" Wśród najważniejszych zmian wymienić należy:

  • obecnie adresatami programu mogą być nie tylko studenci studiów magisterskich, zawodowych i uzupełniających, ale również studenci studiów podyplomowych i doktoranckich, słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, a także uczniowie szkół policealnych,
  • podniesione zostały progi maksymalnych średnich miesięcznych dochodów brutto, kwalifikujących do uczestnictwa w programie, do 120% najniższego wynagrodzenia przypadającego na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym (988,80 zł) albo do 150% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób samodzielnie gospodarujących (1.236,00 zł),
  • zmienione zostały terminy składania wniosków: od 20 stycznia do 20 lutego dla wniosków obejmujących semestr letni oraz od 20 sierpnia do 20 września dla semestru zimowego.
 Więcej >

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

07.01.2005

6 stycznia 2005 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających pacjentów po przeszczepach z Ministrem Zdrowia.

Stowarzyszenie Transplantacji Serca reprezentował Prezes – Tadeusz Bujak i osoby z Koła Krakowskiego STS, a Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzona Wątrobą ,,Życie po przeszczepie’’ – Vice prezes Zarządu Głównego  dr Magdalena Kożuchowska. Ministra reprezentował Podsekretarz Stanu – pan Paweł Sztwiertnia, a w końcowej fazie zebrania Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego – pan Adam Kalinowski.

- Tadeusz Bujak stwierdził, że pacjenci pozbawieni są informacji na temat zmian w systemie opieki nad osobami po przeszczepach, co wprowadza atmosferę totalnego przerażenia. Tym bardziej, że nieoczekiwanie dramatycznie podrożał lek stosowany u mniej więcej 75% pacjentów po transplantacji serca i innych narządów.

Od 1 stycznia 2005 r. sandimmun neoral, opakowanie (50 kapsułek) ma kosztować 49zł (25mg), 89 zł ( 50 mg) oraz 136 zł (100 mg). Proponowany zamiennie, tańszy equoral nie jest ( wg autorytetów transplantologii) odpowiednikiem neoralu, nie był rzetelnie przebadany i nie powinien być stosowany tak powszechnie, jak jest stosowany neoral. Pacjenci nie chcą być traktowani jak króliki doświadczalne! Minister oświadczył, że sprawę leków wyjaśni.

 Więcej >

Jeszcze o „Oświadczeniu woli”

06.01.2005

W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy od Państwa dziesiątki listów elektronicznych z prośbą o przesłanie orginalnych kartoników „Oświadczenia woli”. Jest efekt programów telewizyjnych, które z wielka przychylnością promuja naszą akcje – zwłaszcza teraz przed organizowanym przez nasze Stowarzyszenie Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. Wysyłki realizujemy w kolejności nadsyłania korespondencji.

Pamietać jednak należy , że sam kartonik wypełniony i noszony w portfelu , w krytycznym dla nas momencie jeszcze nie daje nam pewności zrealizowania naszej woli, czyli pobrania po naszej śmierci pnia mózgu organów i komórek do transoplantacji. Pomimo obowiązującego w naszym kraju prawa zgody domniemanej. Faktyczna decyzja spoczywa w rękach naszej rodziny, którą o zgodę zapytają chirurdzy. „Oświadczenie woli” w swoim zamyśle ma wywołać dyskusję w rodzinie, wśród najliższych, którzy winni zapoznać się z naszą wolą. Liczymy, że po takiej dyskusji i wypełnionym "Oświadczeniu" rodziny będą miały więcej odwagi przy podejmowaniu decyzji na „tak” ...

Zdjecie – Pierwsza publiczna prezentacja „Oświadczenia woli” w Sanktuarium Maryjnym w Rokitnie, w 2003 roku. Od lewej kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchajacej w Rokitnie ks. kanonik Tadeusz Kondradzki, Krzysztof Pijarowski – pomysłodawca oświadczenia oraz transplantolog ze Szczecina doktor Roman Kostyrka.

 Więcej >

Chcesz skorzystać z możliwości

05.01.2005

PAMIĘTAJ ... każdy podatnik, który w okresie po zakończeniu roku podatkowego do dnia, w którym składa roczne zeznanie podatkowe za rok poprzedni dokonał wpłaty na konto wybranej organizacji pożytku publicznego (np. Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"), może odpisać sobie wpłaconą kwotę od kwoty podatku należnego, do wysokości 1 % tego podatku. Wpłata na konto – by móc ją odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) – musi być udokumentowana (przelew bankowy lub pocztowy).

Dla ułatwienia operacji przelewu w dziale Salon Sponsorów można pobrać w formacie pdf FORMULARZ PRZELEWU BANKOWEGO z numerem konta Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".

Przypominamy, że nasze Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego.

 Więcej >

Informacja w sprawie "Oświadczenia woli"

05.01.2005

Jesienią 2003 roku, podczas Zjazdu w Rokitnie zaprezentowalismy po raz pierwszy publicznie "Oświadczenie woli" dokument informujący o woli przekazania w krytycznym momencie swoich organów do transplantacji. Od tamtego czasu rozdaliśmy ponad 10 tysięcy sztuk tego druczku.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby otrzymać taki orginalny kartonik - prześlemy go Państwu bezpłatnie - jedynie z prośbą o rozdanie kilku dodatkowych sztuk swoim znajomym zaiteresowanych tym tematem.

Prosimy o przesłanie na adres stowarzyszenie@przeszczep.pl adresu wysyłkowego zaiteresowanej osoby.

W najblizszym czasie opracujemy sposób automatycznego pobrania takiego wzoru z naszej strony internetowej.

 Więcej >

Polecamy lekturę -"Kawał życia z chirurgią w tle" - wspomnienia prof. S. Zielińskiego

05.01.2005

Nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL ukazały się wspomnienia pioniera polskiej transplantologii Pana prof. Stanisława Zielińskiego, który dokonał pierwszego, polskiego przeszczepu watroby.Było to w Szczecinie w 1987 roku.

     Recenzja wydawcy -75 lat to rzeczywiście "kawał życia". Wybitny polski chirurg transplantolog z gawędziarskim zacięciem zacięciem opowiada o swej pracy, rodzinie, podróżach, ciekawych ludziach, których spotkał, o doniosłych wydarzeniach, których był świadkiem i uczestnikiem, oraz o przełomowych momentach w karierze lekarza. Liczne anegdoty i barwny język sprawiają, że wspomnienia profesora Stanisława Zielińskiego to wciągająca lektura nie tylko dla ludzi ze środowiska medycznego.

Stron 255, okładka miekka foliowana.

Cena 29,00

     Cieszy nas fakt,że w obszernych wspomnieniach znalazło się także miejsce na nasze Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie", które jak sądzimy jest bliskie Panu profesorowi. Chętnie odwiedza nasze Zjazdy i wspomina czasy kiedy byliśmy pacjentami szczecińskiej Kliniki, którą kierował.    

     Angdotą jest również powiedzenie Pana profesora, że dopiero na naszym Zjeździe w Rokitnie pierwszy raz w życiu witano go w kościele, na mszy, z imienia i nazwiska...

Pozycję mozna nabyć w dobrych księgarniach lub internecie e-księgarnia 

 Więcej >

Przesunięcia z centrali do oddziałów NFZ

04.01.2005

Ponad 580 mln zł zostanie przesuniętych z budżetu centrali do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie profilaktycznych programów zdrowotnych, leczenia uzdrowiskowego oraz terapii drogimi lekami. Stosowną zmianę planu finansowego NFZ na rok 2005 podpisał już minister zdrowia.

141,5 mln zł zostanie przekazane oddziałom wojewódzkim Funduszu na sfinansowanie świadczeń w zakresie:

  • leczenia choroby Gaucher'a imiglucerazą,
  • leczenia zespołu Hurlera laronidazą,
  • leczenia immunosupresyjnego po przeszczepieniu narządu unaczynionego lub szpiku w I półroczu 2005 r.,
  • leczenia hormonem wzrostu
 Więcej >

Rośnie liczba odwiedzin wortalu www.przeszczep.pl

02.01.2005

Systematycznie rośnie liczba odwiedzin naszego serwisu. Porównując statystykę ostatniego kwartału 2004 roku prezentowała sie ona nastepująco:

październik - 6.125 odwiedzin

listopad - 6.088 odwiedzin

grudzień - 7.649 odwiedzin

Dodajmy, że liczniki rejestrują tylko wejścia, które przeszły procedurę kliknięcia po prezentacji intro.

 Więcej >

STANOWISKO STOWARZYSZENIA W SPRAWIE CYKLOSPORYNY

30.12.2004

21 grudnia minister zdrowia Marek Balicki podpisał pakiet rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Zaczną one obowiązywać po 1 stycznia 2005 r. Minister zapowiedział też, że po Nowym Roku przedstawi propozycje zmian zasad refundacji leków. Na liscie zmian znalazł się podstawowy lek imunosupresyjny Neoral ( Cyklosporyna).

Poniżej przedstawiamy stanowisko Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie", które w listach do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiliśmy w dniu 27 grudnia 2004.

 Więcej >

Przeczytaj wywiad z transplantologiem prof. dr hab. med. Piotrem Kalicińskim

29.12.2004

W dziale NASZE ROZMOWY publikujemy wywiad z transplantologiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD – prof. dr hab. med. Piotrem Kalicińskim zatytułowany "Możemy pomóc wszystkim dzieciom potrzebującym transplantacji w Polsce"

 Panie Profesorze, czy prawdą jest, że transplantacja wątroby u dzieci jest dziś w Polsce na poziomie niemal idealnym ?

 - Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że problem przeszczepów wątroby u dzieci, jest najlepiej rozwiązanym problemem transplantacji jakiekolwiek narządu w Polsce. Pokrywa praktycznie niemal w 100 procentach potrzeby krajowe, choć ideałem byłoby przeszczepianie 100% biorców z ich 100% przeżywalnością, co jest na razie niemożliwe. Jesteśmy dziś w stanie przeszczepić wątrobę prawie każdemu dziecku, jeżeli oczywiście jest możliwość od dawcy rodzinnego – to od dawcy rodzinnego, z wynikami dokładnie takimi samymi jak gdzieś we Francji czy Wielkiej Brytanii. Mało tego, jesteśmy ośrodkiem, który dogonił a nawet przegonił niektóre ośrodki od których uczyliśmy się.

Kliknij: http://www.przeszczep.pl/main/a/tekst/id/286

 Więcej >

10 urodziny Jadwigi Buczek

22.12.2004

Najdłużej żyjąca osoba dorosła, której wykonano przeszczep wątroby w krajowej klinice to Jadwiga Buczek.

Transplantacja odbyła sie 30.12.1994 w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby AM, szpital na ul.Banacha.

 Na prezentowanym zdjeciu: Prof. Leszek Pączek, prof. Bogdan Michałowicz, Jadwiga Buczek - solenizantka, doc. Małkowski i doc. Jacek Pawlak. Z brzegu - dr Urszula Ołdakowska-Jedynak.

 We wtorek 27 grudnia w sali bibliotecznej, Instytutu Transplantologii przy ul. Lindleya w Warszawie odbyło się uroczyste „urodzinowe” spotkanie członków Stowarzyszenia . Były kwiaty, tort, łzy a nawet laurka i... takie tam inne babskie sprawy.

 Więcej >

Pytania do naszych konsultantów

09.12.2004

Dużą popularnością cieszy się nasz panel konultantów. W dziale FAQ gromadzimy najbardziej typowe pytania i odpowiedzi na nie. Warto więc odwiedzać ten dział.

Dla przykładu pytanie zadane naszemu konsultantowi z działu diabetologii Panu doktorowi Sławomirowi Starzyńskiemu.

Pytanie: Mój synek właśnie zachorował na cukrzycę typu 1. Proszę odpowiedzieć, czy czas przeszczepów likwidujących lub ograniczających tą chorobę jest na dziś bliższy czy dalszy. Kiedy można się spodziewać, że drogą przeszczepu będę mógł pomóc mojemu dziecku?

 Więcej >

Bez tajemnic

08.12.2004

Od początku istnienia Stowarzyszenia wszystkie dochody i wydatki są publikowane w internecie.

Pozwala to nam na przejrzyste działenie i możliwość publicznej kontroli naszych finansów, zarówno wpływów jak i wydatków. W panelu SALON SPONSORÓW ukazał sie dział Wpłaty i darowizny 2004.

Nasi członkowie m.in. mogą tam sprawdzić czy wywiązali się z obowiązku opłacenia składek za 2004 r.

Sprawozdanie z wydatków za 12 miesięcy i sprawozdanie merytoryczne z działalności opublikujemy w styczniu 2005.

 Więcej >

Mamy już elektroniczny biuletyn informacyjny wortalu www.przeszczep.pl

06.12.2004

Działa już elektroniczny biuletyn z najnowszymi informacjami zamieszczanymi na stronie www.przeszczep.pl. a także zapowiedziami imprez i wydarzeń zwiazanych z transplantologią i wzw.

A by otrzymywać biuletyn wejdź do panelu BIULETYN i podaj swój elektroniczny adres a następnie potwierdź naszą wiadomość, która trafi do twojej skrzynki z pocztą elektroniczną.

Redakcja biuletynu zaprasza także inne środowiska osób po transplantacji organów oraz chorych na wirusowe zapalenie wątroby o nadsyłanie nam swoich informacji, które chętnie wykorzystamy.

Biuletyn dociera na skrzynki z częstotliwoscią raz na tydzień. Pierwszy numer wysłany został w dniu 21.12.2004

 Więcej >

Zapraszamy do lektury...

05.12.2004

Dodaliśmy do serwisu obszerne wspomnienia naszej koleżanki z Warszawy - Basi Sułkowskiej, która jest po przeszczepie wątroby.

Jest to elektroniczna wersja książeczki pt. "Przeżyłam przeszczep wątroby". Obszerny tekst znaleźć można w dziale Transplantacja wątroby.

Zobacz więcej ...

 Więcej >

Podaruj 1% twego podatku dochodowego - DAJ NAM - NIE FISKUSOWI

03.12.2004

Od 1 stycznia 2004 roku każdy podatnik będący osobą fizyczną może w rocznym zeznaniu podatkowym pomniejszyć kwotę należnego podatku o sumę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego – do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku.

Warunkiem jaki należy spełnić, by ubiegać się o zwrot tej części podatku, jest wymóg dokonania wpłaty tej kwoty przez podatnika na konto organizacji pożytku publicznego od 1 stycznia br. do momentu złożenia zeznania podatkowego.

Jest to zgodne z art. 27 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. nr 96, poz. 873)

Z dniem 16 września 2004 r. również Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego.

 Więcej >

UWAGA , NOWY WAŻNY PROJEKT

02.12.2004

Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie” przystępuje do realizacji projektu pod roboczą nazwą : “Listy do rodzin naszych dawców”.

Projekt zakłada druk w formie książeczki, 20-30 listów osób po przeszczepach organów od osób zmarłych , kierowanych do rodzin swoich dawców. Listy te winny być formą podziękowania za możliwość uratowania życia, pokazania, że tamto zgasłe życie nie poszło na marne...  Liczymy na bardzo osobisty stosunek do tego projektu, choć całość pozostanie anonimowa. Jesteśmy zaiteresowani listami od osób po transplantacji różnych organów.

W zamyśle, wydrukowaną książeczkę chcemy przekazać na ręce lekarzy, którzy przeprowadzają jakże trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Myślimy, że przekazanie takiego zbioru listów pokazujących celowość darowania życia innemu człowiekowi przez osoby tragicznie umierające, pomoże podjąć własciwą decyzję.

Czekamy na Wasze listy pod adresem: Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie” Zarząd Główny, ul. Łąkowa 8, 66-440 Skwierzyna , lub pod internetowym adresem stowarzyszenie@przeszczep.pl do końca lutego 2005 roku.

Wśród najlepszych listów rozlosujemy 3 atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 Więcej >

Dzień Transplantacji

01.12.2004

Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" jest organizatorem Dnia Transplantacji w rocznicę pierwszego polskiego przeszczepu nerki w naszym kraju (26 stycznia). Miejscem obchodów będzie Sala Senatu Akademii Medycznej w Warszawie. Spodziewamy się przyjęcia zaproszenia przez wielu transplantologów, osoby po przeszczepach i oczywiście media.

   

 Więcej >

Pamietajcie o zaległych składkach

01.12.2004

Przypominamy, że składki ( rocznie 20 zł ! Mile widziana wielokrotność -kto może!) można wpłacać skarbniczce Oddziału w Warszawie – Bogusi Boczkowskiej lub przekazywać w Przychodni osobom z Warszawy, a dopiero one przekażą skarbniczce ( ale wtedy kwitek otrzymuje się z opóźnieniem).

Składki można też wpłacać na konto Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie". Numer konta 43 1500 1416 1214 1001 2125 0000 w Kredyt Bank S.A.

 Więcej >

Komunikat Oddziału Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" w Warszawie

01.12.2004

Stowarzyszenie zaprasza swych członków i sympatyków na spotkania (w godzinach popołudniowych , na ogół między godz.17 a 19, w drugie i czwarte poniedziałki miesiąca) do sali bibliotecznej, która znajduje się na parterze Pawilonu B Transplantologii na ul. Lindleya (tzn. w tym samym budynku, co dobrze znane Oddziały A i B, na końcu korytarza ,,pod’’ odcinkiem B). Szczególnie mile widziani będą pacjenci po przeszczepie wątroby leżący w szpitalu! Najbliższe spotkania:  27 grudnia.

Dnia 27 grudnia spotkanie będzie miało oczywiście charakter świąteczno-noworoczny, ale PRZEDE WSZYSTKIM obchodzić będziemy ,,DZIESIĄTE URODZINY’’ naszej koleżanki (Jadzi; przeszczep wątroby 30 grudnia 1994 !). Z tej okazji ZAPRASZAMY WSZYSTKICH członków Stowarzyszenia, którzy mogą bez większych kłopotów dotrzeć wtedy ( 27 grudnia, godz.17) do Warszawy !

 Więcej >
1 2 3 ... 50 51 52 53 54 55 56 57
Projektowanie stron SSI