Aktualności

STANOWISKO STOWARZYSZENIA W SPRAWIE CYKLOSPORYNY

30.12.2004

21 grudnia minister zdrowia Marek Balicki podpisał pakiet rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Zaczną one obowiązywać po 1 stycznia 2005 r. Minister zapowiedział też, że po Nowym Roku przedstawi propozycje zmian zasad refundacji leków. Na liscie zmian znalazł się podstawowy lek imunosupresyjny Neoral ( Cyklosporyna).

Poniżej przedstawiamy stanowisko Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie", które w listach do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiliśmy w dniu 27 grudnia 2004.

 Więcej >

Przeczytaj wywiad z transplantologiem prof. dr hab. med. Piotrem Kalicińskim

29.12.2004

W dziale NASZE ROZMOWY publikujemy wywiad z transplantologiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD – prof. dr hab. med. Piotrem Kalicińskim zatytułowany "Możemy pomóc wszystkim dzieciom potrzebującym transplantacji w Polsce"

 Panie Profesorze, czy prawdą jest, że transplantacja wątroby u dzieci jest dziś w Polsce na poziomie niemal idealnym ?

 - Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że problem przeszczepów wątroby u dzieci, jest najlepiej rozwiązanym problemem transplantacji jakiekolwiek narządu w Polsce. Pokrywa praktycznie niemal w 100 procentach potrzeby krajowe, choć ideałem byłoby przeszczepianie 100% biorców z ich 100% przeżywalnością, co jest na razie niemożliwe. Jesteśmy dziś w stanie przeszczepić wątrobę prawie każdemu dziecku, jeżeli oczywiście jest możliwość od dawcy rodzinnego – to od dawcy rodzinnego, z wynikami dokładnie takimi samymi jak gdzieś we Francji czy Wielkiej Brytanii. Mało tego, jesteśmy ośrodkiem, który dogonił a nawet przegonił niektóre ośrodki od których uczyliśmy się.

Kliknij: http://www.przeszczep.pl/main/a/tekst/id/286

 Więcej >

10 urodziny Jadwigi Buczek

22.12.2004

Najdłużej żyjąca osoba dorosła, której wykonano przeszczep wątroby w krajowej klinice to Jadwiga Buczek.

Transplantacja odbyła sie 30.12.1994 w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby AM, szpital na ul.Banacha.

 Na prezentowanym zdjeciu: Prof. Leszek Pączek, prof. Bogdan Michałowicz, Jadwiga Buczek - solenizantka, doc. Małkowski i doc. Jacek Pawlak. Z brzegu - dr Urszula Ołdakowska-Jedynak.

 We wtorek 27 grudnia w sali bibliotecznej, Instytutu Transplantologii przy ul. Lindleya w Warszawie odbyło się uroczyste „urodzinowe” spotkanie członków Stowarzyszenia . Były kwiaty, tort, łzy a nawet laurka i... takie tam inne babskie sprawy.

 Więcej >

Pytania do naszych konsultantów

09.12.2004

Dużą popularnością cieszy się nasz panel konultantów. W dziale FAQ gromadzimy najbardziej typowe pytania i odpowiedzi na nie. Warto więc odwiedzać ten dział.

Dla przykładu pytanie zadane naszemu konsultantowi z działu diabetologii Panu doktorowi Sławomirowi Starzyńskiemu.

Pytanie: Mój synek właśnie zachorował na cukrzycę typu 1. Proszę odpowiedzieć, czy czas przeszczepów likwidujących lub ograniczających tą chorobę jest na dziś bliższy czy dalszy. Kiedy można się spodziewać, że drogą przeszczepu będę mógł pomóc mojemu dziecku?

 Więcej >

Bez tajemnic

08.12.2004

Od początku istnienia Stowarzyszenia wszystkie dochody i wydatki są publikowane w internecie.

Pozwala to nam na przejrzyste działenie i możliwość publicznej kontroli naszych finansów, zarówno wpływów jak i wydatków. W panelu SALON SPONSORÓW ukazał sie dział Wpłaty i darowizny 2004.

Nasi członkowie m.in. mogą tam sprawdzić czy wywiązali się z obowiązku opłacenia składek za 2004 r.

Sprawozdanie z wydatków za 12 miesięcy i sprawozdanie merytoryczne z działalności opublikujemy w styczniu 2005.

 Więcej >

Mamy już elektroniczny biuletyn informacyjny wortalu www.przeszczep.pl

06.12.2004

Działa już elektroniczny biuletyn z najnowszymi informacjami zamieszczanymi na stronie www.przeszczep.pl. a także zapowiedziami imprez i wydarzeń zwiazanych z transplantologią i wzw.

A by otrzymywać biuletyn wejdź do panelu BIULETYN i podaj swój elektroniczny adres a następnie potwierdź naszą wiadomość, która trafi do twojej skrzynki z pocztą elektroniczną.

Redakcja biuletynu zaprasza także inne środowiska osób po transplantacji organów oraz chorych na wirusowe zapalenie wątroby o nadsyłanie nam swoich informacji, które chętnie wykorzystamy.

Biuletyn dociera na skrzynki z częstotliwoscią raz na tydzień. Pierwszy numer wysłany został w dniu 21.12.2004

 Więcej >

Zapraszamy do lektury...

05.12.2004

Dodaliśmy do serwisu obszerne wspomnienia naszej koleżanki z Warszawy - Basi Sułkowskiej, która jest po przeszczepie wątroby.

Jest to elektroniczna wersja książeczki pt. "Przeżyłam przeszczep wątroby". Obszerny tekst znaleźć można w dziale Transplantacja wątroby.

Zobacz więcej ...

 Więcej >

Podaruj 1% twego podatku dochodowego - DAJ NAM - NIE FISKUSOWI

03.12.2004

Od 1 stycznia 2004 roku każdy podatnik będący osobą fizyczną może w rocznym zeznaniu podatkowym pomniejszyć kwotę należnego podatku o sumę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego – do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku.

Warunkiem jaki należy spełnić, by ubiegać się o zwrot tej części podatku, jest wymóg dokonania wpłaty tej kwoty przez podatnika na konto organizacji pożytku publicznego od 1 stycznia br. do momentu złożenia zeznania podatkowego.

Jest to zgodne z art. 27 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. nr 96, poz. 873)

Z dniem 16 września 2004 r. również Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego.

 Więcej >

UWAGA , NOWY WAŻNY PROJEKT

02.12.2004

Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie” przystępuje do realizacji projektu pod roboczą nazwą : “Listy do rodzin naszych dawców”.

Projekt zakłada druk w formie książeczki, 20-30 listów osób po przeszczepach organów od osób zmarłych , kierowanych do rodzin swoich dawców. Listy te winny być formą podziękowania za możliwość uratowania życia, pokazania, że tamto zgasłe życie nie poszło na marne...  Liczymy na bardzo osobisty stosunek do tego projektu, choć całość pozostanie anonimowa. Jesteśmy zaiteresowani listami od osób po transplantacji różnych organów.

W zamyśle, wydrukowaną książeczkę chcemy przekazać na ręce lekarzy, którzy przeprowadzają jakże trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Myślimy, że przekazanie takiego zbioru listów pokazujących celowość darowania życia innemu człowiekowi przez osoby tragicznie umierające, pomoże podjąć własciwą decyzję.

Czekamy na Wasze listy pod adresem: Stowarzyszenie “Życie po przeszczepie” Zarząd Główny, ul. Łąkowa 8, 66-440 Skwierzyna , lub pod internetowym adresem stowarzyszenie@przeszczep.pl do końca lutego 2005 roku.

Wśród najlepszych listów rozlosujemy 3 atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 Więcej >

Dzień Transplantacji

01.12.2004

Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" jest organizatorem Dnia Transplantacji w rocznicę pierwszego polskiego przeszczepu nerki w naszym kraju (26 stycznia). Miejscem obchodów będzie Sala Senatu Akademii Medycznej w Warszawie. Spodziewamy się przyjęcia zaproszenia przez wielu transplantologów, osoby po przeszczepach i oczywiście media.

   

 Więcej >

Pamietajcie o zaległych składkach

01.12.2004

Przypominamy, że składki ( rocznie 20 zł ! Mile widziana wielokrotność -kto może!) można wpłacać skarbniczce Oddziału w Warszawie – Bogusi Boczkowskiej lub przekazywać w Przychodni osobom z Warszawy, a dopiero one przekażą skarbniczce ( ale wtedy kwitek otrzymuje się z opóźnieniem).

Składki można też wpłacać na konto Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie". Numer konta 43 1500 1416 1214 1001 2125 0000 w Kredyt Bank S.A.

 Więcej >

Komunikat Oddziału Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" w Warszawie

01.12.2004

Stowarzyszenie zaprasza swych członków i sympatyków na spotkania (w godzinach popołudniowych , na ogół między godz.17 a 19, w drugie i czwarte poniedziałki miesiąca) do sali bibliotecznej, która znajduje się na parterze Pawilonu B Transplantologii na ul. Lindleya (tzn. w tym samym budynku, co dobrze znane Oddziały A i B, na końcu korytarza ,,pod’’ odcinkiem B). Szczególnie mile widziani będą pacjenci po przeszczepie wątroby leżący w szpitalu! Najbliższe spotkania:  27 grudnia.

Dnia 27 grudnia spotkanie będzie miało oczywiście charakter świąteczno-noworoczny, ale PRZEDE WSZYSTKIM obchodzić będziemy ,,DZIESIĄTE URODZINY’’ naszej koleżanki (Jadzi; przeszczep wątroby 30 grudnia 1994 !). Z tej okazji ZAPRASZAMY WSZYSTKICH członków Stowarzyszenia, którzy mogą bez większych kłopotów dotrzeć wtedy ( 27 grudnia, godz.17) do Warszawy !

 Więcej >

"Dzisiaj MY, jutro TY !! "Gdy kasy na leczenie ubywa, to chorych z HCV przybywa!"

12.10.2004

     Pod takim między innymi hasłem miała miejsce akcja protestacyjna Stowarzyszenia "Prometeusze",  sprzeciw wobec braku leczenia i diagnostyki osób zakażonych HCV i HBV.

     W Polsce jest zakażonych wirusem HCV około 730 tysięcy ludzi, o swoim zakażeniu wie niespełna 3% zakażonych, zdiagnozowano bowiem do tej pory tylko 15 tysięcy przypadków. W roku bierzącym na leczenie oczekiwało 6000 zakwalifikowanych chorych z całej Polski, leczeniem objęto niespełna 1400 osób. 75% chorych zakaźnie ludzi nie otrzymało w tym roku niezbędnej pomocy...

     W dniu 25 października 2004 roku, o godzinie 12:00 w Warszawie przy ul. Grójeckiej 189, pod gmachem Centrali NFZ Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV Prometeusze zorganizowało akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi urzędników NFZ oraz społeczeństwa na bardzo złą sytuację leczenia i diagnostyki osób zakażonych wirusami HCV i HBV.

 Więcej >

Stanowisko Dotyczące Leczenia Wirusowych Zapaleń Wątroby Typu C u Dorosłych

01.10.2004

STANOWISKO ZARZĄDÓW GŁÓWNYCH POLSKIEGO TOWARZYSTWA EPIDEMIOLOGÓW l LEKARZY CHORÓB ZAKAŹNYCH ORAZ POLSKIEGO TOWARZYSTWA HEPATOLOG1CZNEGO DOTYCZĄCE LECZENIA WIRUSOWYCH ZAPALEŃ WĄTROBY TYPU C U DOROSŁYCH

Zakopane 03.04.2004r.

W odpowiedzi na liczne pytania internautów dotyczacych wyprcowanego stanowiska dotyczacego leczenia wzw typu c u dorosłych publikujemy cały tekst przyjętego dokumentu.

 Więcej >

Stanowisko Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" w sprawie informacji podanej w tygodniku "Newsweek"

01.10.2004

W tygodniku "Newsweek"  w numerze z 3.10.04 pojawiła sie informacja...

"Uwaga na szczepionkę" w której czytamy m.in. " Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B) może zwiększyć ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane (SM) - takie sensacyjne odkrycie ogłosili naukowcy z Harvard School of Public Health na łamach najnowszego czasopisma "Neurologi"......

która może zaniepokoić czytelników i internautów.

Stowarzyszeni przedstawia poniższe stanowisko:

   Zagadnienie bezpieczeństwa szczepionek dotyczące przypisania związku pomiędzynszczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B a stwardnieniem rozsianym

   W pierwszej połowie września 2004r. w związku z publikacją w międzynarodowym czasopiśmie medycznym „Neurologia" badania dr Miguela A. Hernana odżyły kontrowersje dotyczące domniemanego związku pomiędzy szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (wzw) typu B a stwardnieniem rozsianym (neurologiczna choroba demielinizująca, łac. sc/eros/s multiplex SM, ang. multiple sclerosis).

 Więcej >

Konferencje na temat; „Pobieranie i przeszczepianie narządów"

22.09.2004

Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek „ SZTUCZNA NERKA „ w Kielcach, Świętokrzyski Konwent Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów w Kielcach oraz Fundacja Zjednoczeni dla Transplantacji w Warszawie

zorganizowali w dniu 1 października 2004 r. w  sali Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach ul Artwińskiego 3, Konferencje na temat; „Pobieranie i przeszczepianie narządów"

 Więcej >

Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" posiada status organizacji pożytku publicznego

22.09.2004
Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 września 2004 wpisał Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" na listę organizacji posiadajacych status organizacji pożytku publicznego  Więcej >

Nowy konsultant z Łodzi

16.09.2004
Wortal www.przeszczep.pl pozyskał nowego konsultanta. Jest nim dr n.med Zbigniew Deroń specjalista chorób zakaźnych, internista, Ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i chorób watroby C-1 Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w łodzi. Więcej >

20 września ruszyła XIV edycja akcji „Żółty Tydzień"

14.09.2004

Już 20 września rozpoczęła się XIV edycja akcji szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B - „Żółty Tydzień".

Celem akcji jest propagowanie wiedzy i profilaktyka wirusowych zapaleń wątroby typu A i B.

Wciąż miliony Polaków ryzykują swoim zdrowiem.

Od 20 września do 2 października możemy zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami. W tym czasie do punktów szczepień powinni się zgłosić wszyscy, którzy rozpoczęli cykl szczepień podczas wiosennej edycji „Żółtego Tygodnia". Wtedy należy przyjąć drugą i ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu A oraz trzecią przeciwko WZW typu B. Osoby, które zaszczepiły się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusów również powinny przyjąć ostatnią dawkę.

 Więcej >

1 października - Światowym Dniem Świadomości o WZW

14.09.2004

Z inicjatywy stowarzyszeń pacjentów z WZW C , głównie z Wielkiej Brytanii, w tym roku dzień 1 października został ustanowiony Dniem Świadomości o WZW C (HCV Awareness Day).

Z tej okazji udostępniona została ogólnoswiatowa strona internetowa www.Hep-Links.com

Polskę reprezentują dwa Stowarzyszenia.

1. Fundacja Św. Jerzego na rzecz przeciwdziałania skutkom epidemii wirusowego zapalenia watroby typu "C". (The Saint George Foundation)

2. Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Watrobą "Życie po przeszczepie" (Life after liver transplantation)Zajrzyj na stronę http://www.hep-links.com/index.php?id=46

 Więcej >
1 2 3 ... 49 50 51 52 53 54 55 56
Projektowanie stron SSI